Protestuesit hyjnë në parlamentin e Irakut, 125 të lënduar nga përplasja me forcat e sigurisë (FOTO)

Protestuesit hyjnë në parlamentin e Irakut, 125 të lënduar nga përplasja me forcat e sigurisë (FOTO)

Protestuesit brenda parlamentit në Irak

Qindra mbështetës të një kleriku shiit kanë hyrë në Parlamentin e Irakut të shtunën duke kundërshtuar përpjekjet për formimin e një qeverie të udhëhequr nga grupet që mbështeten nga Irani. Forcat e sigurisë në Irak përdorën gaz lotsjellës që të shpërndanin protestuesit pasi nisën përleshjet. Por protestuesit nuk u larguan dhe thanë se nuk do të shpërndaheshin derisa të merrnin përgjigje për kërkesat e tyre.

Teksa u rritën shifrat brenda parlamentit, policia u tërhoq. Të gjithë ligjvënësit ishin larguar nga salla. Në orët e vona të pasdites, Ministria e Shëndetësisë tha se rreth 125 persona ishin lënduar nga dhuna – 100 protestues dhe 25 anëtarë të forcave të sigurisë. Mijëra protestues, ndjekës të klerikut Muqtada al-Sadr, kanë përdorur litar për të rrëzuar barrikadat e betonit, të vendosura pranë ndërtesave qeveritare dhe ambasadave të huaja.

Ata i janë përgjigjur thirrjes së al-Sadr për të protestuar kundër formimit të qeverisë së re të udhëhequr nga aleanca Korniza e Koordinimit, që përbëhet nga parti shiite të mbështetura nga Irani.

 

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Viti i Pyjeve/Nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane 

Viti i Pyjeve/Nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane