Protestuesit kurdë hyjnë në sallën e Parlamentit Europian, eurodeputetët rinisin seancën pas 3 orësh

Protestuesit kurdë hyjnë në sallën e Parlamentit Europian, eurodeputetët rinisin seancën pas 3 orësh

Protestuesit brenda Parlamentit Europian

Ligjvënësit e BE-së u evakuuan nga Parlamenti Evropian të mërkurën pasi një grup aktivistësh kurdë për pavarësinë ndërprenë procedurat e seancës që po zhvillohej.

Rreth mesditës, një grup prej rreth 15 deri në 20 persona filluan të bërtasin me zë të lartë në galerinë e vizitorëve me pamje nga dhoma. Ata mbanin flamuj që mbanin fytyrën e të burgosurit Abdullah Öcalan, një nga themeluesit e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), një grup militant që ka luftuar Turqinë për një shtet të pavarur. Turqia, SHBA dhe BE e kanë etiketuar PKK-në si organizatë terroriste.

Një grup anëtarësh të parlamentit, duke përfshirë presidenten e trupit, Roberta Metsola, shkuan për të negociuar me aktivistët, të cilët nuk pranonin të largoheshin dhe kërcënonin se do të hidheshin nga ballkoni i vizitorëve.

"Kishte një shqetësim se ata do t'i shkaktonin dëm vetes si pjesë e protestës së tyre," u tha Metsola eurodeputetëve kur Parlamenti rifilloi tre orë më vonë. "Kam kënaqësinë t'ju them se situata u zgjidh në mënyrë paqësore," tha ajo. Askush nuk u lëndua dhe askush nuk u lëndua dhe të gjithë protestuesit tani janë jashtë ambienteve të Kuvendit.

Para se të bënte deklaratën e saj, Metsola u pa duke u larguar nga galeria e vizitorëve me ekipin e saj kryesor. Metsola falënderoi gjithashtu kolegët eurodeputetë Giuliano Pisapia, Evin Incir, Sergey Lagodinksy dhe Ilhan Kyuchyuk për shoqërimin e saj në përpjekjet për të qetësuar protestuesit në sallë.

“Kjo nuk është mënyra për të tërhequr vëmendjen e Parlamentit Evropian,” shtoi Metsola, duke kritikuar protestuesit për ndërprerjen e aktiviteteve demokratike të Parlamentit dhe duke falënderuar shërbimet e sigurisë së institucionit për reagimin e tyre. "Unë nuk do t'i jap kauzës së tyre publicitetin që ata kërkonin."

Susanna Ceccardi, një eurodeputete italiane nga partia e ekstremit të djathtë Liga, e përshkroi përgjigjen e sigurisë të Parlamentit si "të turpshme" në Twitter.

Grupi i aktivistëve shpërndau fletushka ku thuhej: “Kushtet e izolimit të vendosura ndaj Abdullah Öcalan janë unike në botë dhe janë në kundërshtim me të gjitha konventat ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të të burgosurve”.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Finalja e madhe e Euro 2024, dhjetë faktet që duhet të dini për ndeshjen Spanjë - Angli

Finalja e madhe e Euro 2024, dhjetë faktet që duhet të dini për ndeshjen Spanjë - Angli