PS: Interpelancë me Berishën
për shfrytëzimin e kromit

PS: Interpelancë me Berishën<br />për shfrytëzimin e kromit
TIRANE-Partia Socialiste kërkon thirrjen në interpelancë urgjente me kryeministrin Sali Berisha në lidhje me shfrytëzimin e kromit në Bulqizë. Kërkesa e deputetëve socialistë është dorëzuar i sot zyrës së Kuvendit, drejtuar kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli dhe bazohet në nenin 97 të Rregullores së Kuvendit, ku parashokohet interpelanca për cështje urgjente.

Në këtë kërkesë theksohet se “Thërritet për të dhënë shpjegime kryeministri Berisha lidhur me “zbatimin e legjislacionit në fuqi dhe marrëveshjses koncensionare për shfrytëzimin e kromit në Bulqizë, mbi shfrytëzimin e burimeve minerare në tërësi, akuzat publike për shkleje të ligjit dhe kontrabandës së kromit, shfrytëzimit abuziv të pasurisë minerare dhe rrezikshmërisë së lartë që kjo situatë paraqet për jetën e minatorëve dhe të banorëve në zonat e implikuara si dhe për të ardhmen e vendit.”
 
Kërkesa mban firmën e deputetëve socialistë, Sajmir Tahiri, Eduard Shalsi, Dashamir Peza, Anduel Xhindi, Artan Gaci dhe Bashkim Fino.
(jd/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)