Pse zjarret afrikanë nuk mund të krahasohen me ato të Amazonës (FOTO)

Ndërsa flakët shkatërrojnë Amazonën, imazhet satelitore tregojnë se nuk është vetëm ajo pjesë e Tokës që digjet. Afrika është gjithashtu në zjarr.

Sipas të dhënave nga ‘Global Forest Watch’, në muajin gusht kishte më shumë alarme për Afrikë se në Republikën Demokratike të Kongos sesa në Brazil, ku shtatë shtete kërkuan mbështetje për të luftuar flakët.

Vetëm në Angola, Zambia dhe Mozambik, janë regjistruar më shumë zjarre sesa në Bolivi.

Satelitet e NASA-s tregojnë gjurmët e aktivitetit të zjarrit në një zonë të gjerë të kontinentit afrikan që shkon nga perëndimi në bregdetin lindor, nga Angola në Mozambik.

Analizat atmosferike nga Agjensia Europiane ‘Kopernik’ raportojnë një sasi të jashtëzakonshme të emetimeve nga djegia e biomasës në zonën e Afrikës.

Sidoqoftë, zjarret në Afrikë nuk gëzuan të njëjtën mbulim mediatik si ato në Amazon dhe as shtypi vendas nuk u kushton shumë hapësirë ​​atyre.

Përse?

Ministre e Mjedisit e Angolës, Paula Francisca Coelho, thotë se ‘për momentin nuk ka zjarre pyjore në vend dhe beson se media ndërkombëtare dramatizon situatën’.

"Ne nuk vuajmë nga zjarre të pakontrollueshme", thotë ajo, ndërsa pranon se ‘disa zjarre aktive janë për shkak të praktikave të miratuara nga disa komunitete në përgatitjen e tokës për bujqësinë.

Një satelit jashtëzakonisht i ndjeshëm

Bob Scholes, profesor i ekologjisë së sistemeve në Universitetin e Witwatersrand, shpjegon se ‘NASA MODIS’, ‘është një satelit shumë, shumë i ndjeshëm, në gjendje të zbulojë edhe një copë të vogël druri që digjet’.

"Fakti që numri i zjarreve duket shumë më i lartë në Afrikë sesa në Brazil, nuk do të thotë se dëmi ekologjik është më i madh," shton ai. "Kjo varet nga sa zona digjen dhe ku.

Pse zjarret e Afrikës nuk mund të krahasohen me zjarret në Amazon? 

Eksperti i imazheve satelitore Pierre Markuse konfirmon se konteksti është shumë i rëndësishëm për analizimin e pamjeve të marra nga hapësira. "Imazhet satelitore, aq mbresëlënëse sa mund të duken, tregojnë vetëm një pjesë të historisë". 

Markuse beson se duke monitoruar Afrikën tropikale jugore për 17 vjet, kemi parë se shumë zjarre lidhen me praktikat tradicionale të bujqësisë, midis fundit të majit dhe fillimit të tetorit.

Në fakt, të dhënat e këtij viti sugjerojnë se ato janë më të shumta se mesatarja vjetore. 

Modelet globale të zonave të djegura në planet midis 2000 dhe 2015

Bob Scholes thekson se zjarret janë shkatërrues për biodiversitetin në një pyll tropikal si Amazona, por edhe savana nuk duhet të digjet.

Antti Lipponen, një studiues në Institutin Meteorologjik finlandez, vëren se emetimet e monoksidit të karbonit në muajin gusht në Afrikë, që rrjedhin nga djegia e biomasës, janë rreth 1.5 herë më të larta se ato të Amerikës Qendrore dhe Jugore.

Lipponen thotë se emetimet në Afrikë janë relativisht neutrale për sa i përket karbonit, kështu që ato nuk kanë një ndikim të madh në klimë, ndryshe nga ato të Amazonës. Kjo varet gjithashtu nga lloji i bimësisë që digjet.

Edhe qarkullimi i ajrit duhet të merret parasysh gjithashtu. Studimet tregojnë se tymi dhe grimcat e prodhuara nga zjarret në Afrikën qendrore transportohen nga erërat në të gjithë Oqeanin Atlantik në Amazon.

Problemi i zjarreve në "tokat e askujt" të Afrikës

Edhe pse zjarret në pyje janë një praktikë e lashtë që ndodh gjatë sezonit të thatë në vendet afrikane tropikale, është e vështirë të përcaktohet ndikimi i tyre mjedisor.

Angola pranon që vitet e fundit vendi ka humbur një zonë të madhe pyjesh indigjene për shkak të zjarreve të pakontrolluara me origjina të ndryshme.

Jean Hubert Bondo, gazetar në Republikën Demokratike të Kongos, shpjegon se zjarret nuk lidhen vetëm me praktikat bujqësore, por pas tyre fshihen veprime të mundshme kriminale ose konflikte të armatosura.

"Këto zjarre shkatërrojnë xhunglën tonë ekuatoriale, e cila është e dyta në botë pas Amazonës, një pyll i madh  tashmë viktimë e shpyllëzimit dhe shfrytëzimit industrial".

 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Një javë pas zotimit ndaj agresionit rus në Ukrainë, Ministria e Jashtme kanadeze preket nga sulmi kibernetik