PS-PD 'sherr' në PE, Pollo: Balla padrino i baronit të drogës! Macovei: E pavërtetë!

BRUKSEL - Opozita dhe maxhoranca  shqiptare përplasen edhe në Bruksel. Partia Demokratike kërkon zyrtarisht në Parlamentin Europian, largimin e Taulant Ballës si bashkëkryetar i delegacionit shqiptar në PE. Në mbledhjen e Komisionit të Përbashkët Ndërparlamentar Shqipëri-BE, në Bruksel, nënkryetar i delegacionit nga opozita, Genc Pollo, ka thënë në fjalën e tij se opozita ka bërë një kërkesë për përjashtimin e Taulant Ballës nga delegacioni shqiptar, pasi akuzohet për lidhje me krimin e organizuar. 

Edi Rama nguli kembë, ndoshta më shumë nga halli sesa nga qejfi, që Taulant Balla të mbetet fytyra parlamentare e Shqipërisë kundrejt Parlamentit Europian e Bashkimit Europian. Kjo është mënyra më efektive për të diskredituar Shqipërinë para Europës mbasi i mbushën radhët e deputetëve e kryebashkiakëve socialistë me soj e sorollop banditësh. Pse duhet që i pari i delegacionit parlamentar në Bruksel të jetë boçe e brekushe me begot, beçot, rrajot e të tjerë si ata. Apo tani që na doli ministri për Europën në biseda me bandat kush pyet për Taulantin.

Ne nuk mund të rrijmë e të votojmë deklarata me thirrje kundër krimit te korrupsionit me Ballën në presidium. Eurodeputetët mund të mos kenë mekanizëm procedural për ta larguar Ballën. Por, siç e thanë, do zenë hundën me dorë e vazhdojnë një orë punë. Dhe po i kerkojnë llogari ekzekutivit të tyre për skandalet e shumta të Balles.Edhe pseb kjo është hera e fundit me Ballen bashkryetar ne këtë parlament. Me Ballën shef delegacioni parlamentar sabotohet integrimin europian dhe silurohet hapja e negociatave vitin tjetër.

Genc Pollo, deputet i PD

Ka qenë kryetarja e delegacionit të Parlamentit Europian në Komitetin Parlamentar të Stabilizim-Asociimit, BE-Shqipëri, eurodeputetja Monika Macovei, e cila i ka ndërprerë fjalën Pollos, duke i kujtuar se akuzat e tij janë provuar si të pavërteta. 

Këto që thoni, është provuar që nuk janë të vërteta. Opozita iku që në fillim të mbledhjes duke dëshmuar se ishin përgatitur për këtë bojkot. 
Opozita duhet të ishte këtu për shqiptarët jo për partinë.

Monika Macovei, eurodeputete

Akuzave të opozitës iu përgjigj edhe vetë Balla i cili tha se nëse akuzat e Pollos ndaj tij provohen si të vërteta, ai është i gatshëm të përballet me Gjykatën e Brukselit. 

Mesa duket ju të gjithë që jeni këtu e doni vendin tim më shumë sesa opozita jonë, për fat të keq dhe për këtë më vjen keq. Por unë deklaroj se nëse qoftë dhe një nga ato akuza që Pollo hodhi kundër meje, është e vërtete, atëherë jam gati të përballem me gjykatën e Brukselit.

Taulant Balla, deputet i PS

Pas denoncimit të deputeti demokrat Genc Pollo për Taulant Ballën, përfaqësuesit e opozitës janë larguar nga mbledhja.

Ndërkohë, më herët reagoi kryetari i grupit parlamentar socialist, njëherazi bashkëkryetar i Komitetit Parlamentar të Stabilizim Asociimit, BE-Shqipëri, Taulant Balla, i kërkoi Lulzim Bashës të urdhërojë deputetët që të tërheqin kërkesën e tyre në Parlamentin Europian. Balla tha se shfaqja e deputetëve të opozitës në PE po turpëronte vendin. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:14
Brukseli miraton Deklaratën/ Balla: PE mbështet hapjen e negociatave në qershor 2019

Parlamenti Europian ka miratuar deklaratën Përfundimtare të Komitetit të Stabilizim-Asocijimit BE-Shqipëri. Kështu shprehet Taulant Balla në një status në rrjetet sociale pas diskutimeve disa orë në PE. Ai thotë se Brukseli shpreh mbështetjen e plotë për hapjen e negociatave të Shqipërisë në qershor të 2019.

Faleminderit Parlamentit Europian grupeve më të mëdha politike nga e djathta në të majtë, për miratimin e Deklaratës Përfundimtare të Komitetit të Stabilizim-Asocijimit BE-Shqipëri, e cila fillon me këtë fjali:

Rishprehim mbështetjen e plotë për hapjen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian në Qershor 2019. Jam krenar që Shqipëria ka këtë mbështetje kaq të madhe në PE.

Shënim: Jam i keqardhur për teatrin e radhës së opozitës edhe këtu, ku duhet të jemi të gjithë bashkë për Shqipërinë që Duam.

Taulant Balla

Opozita e bojkotoi takimin sot në Bruksel, pasi kërkoi largimin e Ballës, ndërsa ky i fundit e cilëson ngjarjen si teatër.  

Ora 16:19
Deputeti i PS: Opozita bojkotoi PE, por jo drekën në Bruksel, i kishte këputur uria...

Shumica dhe opozita nga Tirana e zhvendosën debatin dhe bojkotin në Bruksel, ku përfaqësuesit e PD dhe LSI u larguan nga takimi. Por deputeti i PS, Fate Velaj në një status në Facebook ka postuar disa foto nga dreka në Bruksel ku shfaqen dy palët, ndërsa shton se opozita këtu nuk e bojkoti mbledhjen dhe fjalën e Ballës për shkak se ‘e kishte marrë uria’.

Nese opozita ishte kunder ardhjes se Taulant Balles ne EU parlament dhe perfaqesimit te tij si kryetar i komitetit AL-EU-AL, duhet te ishte ngritur e larguar kur Taulanti mori fjalen gjate drekes dhe mbajti nje fjale plote mesazhe europiane. Apo, i kishte keputur uria dhe thane, jemi qe jemi, hame pak se nuk i dihet darkes dhe e shtyme boykotin per ne salle.

Fate Velaj

Ora 15:46
Debatet në PE, Fleckenstein: Sillni prova! Kukan: Zgjidhini në parlamentin shqiptar, keqardhje për opozitën

Raportuesi për Shqipërinë, Knut Fleckenstein nga Brukseli dha mesazhin e qartë për klasën politike shqiptare, ndërsa foli për debatin e krijuar në mbledhjen e PE-së.

Teksa i dha nje pergjigje opozites, e cila braktisi mbledhjen, ai theksoi se nuk është prokuror apo gjyqtar, ndërsa u ndal tek akuzat e opozitës për bashkëkryetarin e Komisionit të Përbashkët Ndërparlamentar, Taulant Balla.

Unë nuk jam prokuror nuk jam gjyqtar. Mund të besoj nëse Balla është një djalë i keq apo jo, por ne duam prova. Të gjithë kërkojnë prova dhe më pas mund të vendosim se si të komunikojmë. Kërkesa ime është të bëni detyrat e shtëpise shkoni tek prokurori.” tha Fleckenstein.

Edhe perfaqesuesi i së Djathës Europiane, Eduart Kukan, pas deklaratave të opozitës në këtë parlament, ka shprehur keqardhjen e tij për veprimet e opozitës shqiptare. 

Mësohet se Kukan është shprehur se këto çështje, mes opozitës dhe mazhorancës duhet të diskutohen dhe zgjidhen në Parlamentin e Shqipërisë, dhe jo në atë të Europës.

“Këto çështje diskutohen dhe zgjidhen në parlamentin shqiptar, jo në parlamentin europian. Keqardhje për deklaratën dhe largimin e opozitës.”-mësohet të jetë shprehur Kukan.

Ora 15:19
Përplasja PD-PS në PE, Tabaku për Report Tv: Po presim zëvendësimin e Ballës

Deputetja e PD, anëtare e delegacionit shqiptar në PE, Jorida Tabaku tha për Report Tv se opozita ka kërkuar zëvendësimin e Ballës me një tjetër deputet të PS. Deputetja demokrate paralajmëroi se opozita s'do marrë pjesë në punimet e Komitetit të Stabilizim Asociimit deri në largimin e Ballës i cili sipas saj është i lidhur me segmente të krimit. 

Jemi ende në Parlamentin Europian. Po presim të zëvendësohet Taulant Balla. Është i përfshirë në afera kriminale. Pala gjermane po heton se çfarë po ndodh në Shqipëri. Kërkuam që komisioni të drejtohej nga një tjetër deputet i PS. Ngritëm shqetësimin në PE për bashkëkryetarin e komisionit Taulant Balla, i cili nuk mund të jetë përfaqësues i shqiptarëve. Edhe eurodeputetet i pranuan shqetësimimet tona. Është në dorë të PS dhe jo në dorë të komisionit të marrë vendimin për Ballën.

Jorida Tabaku, deputete e PD

Ora 15:16
Përplasja PD-PS në PE, Spiropali: Opozita s'kërkoi përjashtimin e Ballës, u vetëturpërua

Deputetja socialiste, Elisa Spiropali, përfaqësuese e delegacionit shqiptar në Komitetin e Stabilizim Asociimit, BE-Shqipëri, tha se opozita u turpërua në sytë e europarlamentarëve. Në një lidhje telefonike për Report Tv, Spiropali tha se opozita nuk ka kërkuar përjashtimin e Ballës nga delegacioni, por ka hedhur akuza dhe baltosje kundër vendit.

Opozita u vetëturpërua në PE. Ne nuk hyjmë në debate me opozitën tonë. Shqipëria mbështetet nga Këshilli Europian. Nuk është kërkuar përjashtimi i Ballës. Shpifjet morën përgjigje nga drejtuesja e seancës në PE.

Elista Spiropali, deputete e PS

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento

Komente

 • Tirona: 16/10/2018 17:00

  Po ca kusuri kemi ne Populli qe na pengoni rrugen per ne BE?O Pollo je njeriu me i peshtir turpi Zotit me na pengu ti dhe ai burri ne kra Albani.Zoti ju vraft far e keqe.

  Përgjigju
 • erma: 16/10/2018 13:34

  bastarde, felliqesira jeni qe te gjithe!!! HAQET E KETIJ POLPULLI IDIOT JU ZENCIN BREZ PAS BREZI!!!

  Përgjigju
 • Babálja: 16/10/2018 13:22

  Këta fundërrina nuk do të vinë kurrë më në pushtet, kurrë! Pushtër fundërrina që na na nxorrën bojën. Ishalla shperbehet partia e tyre fundërrinë!

  Përgjigju
 • Daja: 16/10/2018 11:43

  E patolerueshme per nje vend te perfaqsohet nga funderrina te tilla,nga njerez pa intelekt e pa nje fije moral,veprime te tilla te lene pa fjale,teper deshperuese per nje opozite qe me sa shikojme nuk do vije kurre ne pushtet me keto qe ben,e turpshme.

  Përgjigju
 • Daja: 16/10/2018 11:23

  Njerez te tille turperojne vendin se sa per veten e tyre ate nuk kane cipe e nuk turperohen nga asgje.

  Përgjigju
 • Jorida: 16/10/2018 11:11

  Po qenke fycke fare moj Jorida Tabaku,vajze e re me shkolle te arrish ne ato nevele vetdiskretitimi,o zot sa gje e ulet,e patolerueshme per nje opozite.

  Përgjigju
 • Drejtesia: 16/10/2018 11:08

  Keta jane te denje per pergjime e montime Babale 1,Babale 2,......Babale 100,njerez kriminele e mashtrues te lindur 24 karat.

  Përgjigju
 • Fredi: 16/10/2018 10:29

  Po Vokshi kur u ul për të ngrene ne ndonjë restorant, e shqeu gjysmen e shqerrës se kjo bashkë me Monën, po u ulën të dyja bashkë të hanë, shqyejnë një shqerrë të tërë..?!

  Përgjigju
 • Kafsha: 16/10/2018 09:05

  Te dali populli i Tiranës kur plera Pollo të zbresi në Rinas, e ta pështyjë bajgën!

  Përgjigju
  • erma: 16/10/2018 13:36

   S KA POPULL ANDAJ BEJNE HALERAT GALLATE!!!

 • Diku: 16/10/2018 08:39

  Seriozisht e keni, po ku e gjetet kete koke laker te mbaje fjalim me ate anglishte cope cope. Thuaj lulit edhe monikes te bejne nje ndonhe komedi tjeter se na felliqet. Si popull

  Përgjigju
 • Populli: 16/10/2018 07:18

  E Cfare do presesh nga nje halabak si Pollo qimekuqi a ka turp me te madh . Ky eshte jashtqitja e kombit

  Përgjigju
 • Populli: 16/10/2018 07:00

  Foli dhe bajga e politikes Shqiptare-pollo,njeriue perde te zeze duke menduare se eshte I «paster»,por nuk mbulon dot bemat,vjedhjet kur ishte I inovacjonit.

  Përgjigju
 • 007: 16/10/2018 03:48

  Pergjithesisht te gjithe politikanet, majtas djathtas, jane te paskrupullt, shume pak ka burra/gra dinjitoz e te ndershem. Megjithate si keta pocaqi PD-ista nuk gjen specie ne kete bote! Keta duan ate burrin qe quhej Bac Enver qe ti tredhi nga koqet....

  Përgjigju
 • Si gjithmone?!: 16/10/2018 00:44

  ..po Pollos apo Pollovic=Pula...,le ta presin me Protesta Shqiptaret e ta peshtyjne ne Fytyre...!!!Atdheu mbi te gjitha!...pastaj..,"hallet le ti qajne ne Parlamentin shqiptar

  Përgjigju
 • Proka: 16/10/2018 00:17

  Po si nuk ka turp opozita,sjellje horash, te hajne buken dhe te dh... nderin. Bobobo,njerez te pa cipe.

  Përgjigju
 • genti: 16/10/2018 00:09

  RROFT LULZIM BASHA POSHTE KOMUNISTET

  Përgjigju
 • Permetari: 15/10/2018 22:33

  Hengre nje corbe te prishur nga saliu dhe po e vjell vrerin tere jeten .Permeti ste haron Marsin e 1997 per 9 te vraret .S ke nder te jesh permetar por je malok se ashtu u gatove me salen jo nena e babai qe te rriten .Turp.

  Përgjigju
 • Gjyna: 15/10/2018 18:14

  Te pabeset PD dhe LSI po e shikojn qe nuk e kan me te gjat prandaj po lengojn...

  Përgjigju
 • Emigranti: 15/10/2018 17:16

  Po kaq të pa fytyr jeni ju o plrat e PD , në vend që të jeni bashke që sa më shpejt ti afrohemi Neve europes ju na largoni duke nxjerr vetem helm nga goja, mberurina keni për të mbetur te gjithe ju plerat e PD. Populli nuk e harron o të pa besë.

  Përgjigju
 • Highlanderi: 15/10/2018 17:08

  Ja dhe jashtqitjet e Kombit Pollo sy pufka dhe & CO

  Përgjigju
 • Enea: 15/10/2018 16:46

  Pafytyresia e ketyre pacavureve te PD-LSI ka kaluar cdo cak

  Përgjigju
 • Kalsiander: 15/10/2018 16:43

  Turp te te vij Pollo! Oh veq ta perkthej, shame on you!

  Përgjigju
 • Drejtesia: 15/10/2018 16:42

  Qenkan te pafytyre vetem per te nxire Shqiperine,ju nxifte zoti fytyren dhe gjithcka keni

  Përgjigju
 • Erik: 15/10/2018 16:20

  S'e kane me Ballen jo, as me PS-ne, e kane me shqiptaret dhe Shqiperine. Bejne si primitive vetem qe Shqiperise mos t'i jepet drita jeshile per t'ju hapur negociatat. Turp i madh.

  Përgjigju
 • Donela: 15/10/2018 16:17

  Pafytyresia e PD-LSi eshte e pashoqe,llumi i shoqerise te perfaqson nje kuqo e nje grua qe heq cizmen ne mes te Parlamentit,kjo eshte drama e ketij kombi.

  Përgjigju
 • Ehuuu: 15/10/2018 16:04

  Injoranca ska te mbaruar

  Përgjigju
 • skandal: 15/10/2018 15:57

  ore pollo si ste vjen zor

  Përgjigju
 • Tata: 15/10/2018 15:32

  JA SALLATA SHQIPTARE E GATUAR NGA ZEVENDESI I PRESIDENT BERISHES GENC PORDHA GENC HALEJA I LAZARATIT REPUPLIK QE MBUSHEN BREGDETIN LALZIT NE VILA PRRALLORE TANI BEJN TE NDERSHMIN NE SHTEPIN E HUAJ TAMAM SI QEMOTI KUR TURKU U TURPERUA NGA SHQIPTARET GENC PORDHET SHQIPTARE MOREN PERSIPER TE LUFTONI VELLEZRIT VET PER TE SIGURUAR NDONJE GRAD APO VILE NE LALEZ .SI DO TE JETE GJYKATA JEP VERDIKTIN JO LUL SHTEPIA E VERDHE KFORIT .HAJDUTI I RRUGES SE KOMBIT .VRASESI ME QETSI NE BULEVART DHE SHKATRRUSI .I P.D SE MADHE .U MBULOFSHI ME MUT O NDYRSIRA .

  Përgjigju
  • Topi: 15/10/2018 17:19

   Te lumt goja Tate ata duhen zhdukur

 • andi: 15/10/2018 15:25

  seriozisht cfare i bete ketij vendit tine keshtu o perfaqesues te interesit personal dhe kurresesi tonit ! Si mundeni te turperoni veten dhe nje komb keshtu! Ktheje koken nga vetja Genc Pollo dhe permbahu e mesohu te besh politike. Eshte per te ardhur keq qe PD ka kete kale beteje dhe ska asnje kauze qe te na bente ta perqafonim te gjithe ! Perse e babalizuat dhe e ulet steken me babalen kur mund te kerkonit thjesht e nenbaze te ligjit antimafia sekuestrimin dhe hetimin e pasuriae se ministrit brendeshem dhe vajtet e futet babalen ne mes te kesaj dhe e bete pacavure ! Turp e faqe zeze per ju qe sso merrni votebesim jo per 8 po deri sa tua jape vete pushtetin Ps. Qe eshte e kriminalizuar deri ne fyt por ka ju perballe qe perligjni cdo proces te paligjshem te saj me kete injorance made in genc pollo.( botoje lapsi.al )

  Përgjigju
 • Sifi: 15/10/2018 15:12

  Banditi kok ndryshk , le kokrren e namit, qe akuzove Ballen pa fakte por me deshmitar te rreme si Vabalja dhe aluzotu ,dhe qe po hetohen nga prokutiria e krimeve te renda dhe jo nga plehrat e Shqupit . Ajo deklarate karagjozesh vec ju ul para partnereve nderkombetar qe qeshin me ju . Nuk ke si ben ndryshe se po nuk the ato qe do baca e din vet ti . Turp qe perfaqesoni opoziten ne PE , bandit dhe mashtrues

  Përgjigju
 • bledi 1: 15/10/2018 15:10

  nje fjal. PD dhe LSI = kriminela

  Përgjigju
 • Arbër: 15/10/2018 15:01

  Këta matrapaz të PD_s jan të paguar dhe paguhen majëm nga armiqtë e Shqipërisë!!! Një orë e më par duhet larguar këta tradhtar nga skena politike e Shqipërisë!

  Përgjigju
 • Njeriu i protestave: 15/10/2018 14:51

  E drejte shume e drejte Balla eshte i perfshire me kohe me te fortet qe e mbajne ne krye me leke droge e prositucioni..turp i socialistave te paster dhe ma turp per deputetet e parlamentit Europian qe e mbajne Futeni q ..n ne burg me shoket e vete

  Përgjigju
 • Iliri: 15/10/2018 14:45

  Turp i botes.po na bojne Akoma me schume qesharakese sa jemi

  Përgjigju
 • 135: 15/10/2018 14:41

  hajdutet vrasesit te degjeneruarit

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Uji dyshohet se helmoi masivisht banorët në Krujë, ujësjellësi 'han pa porta'! S'ka roje, dryni që mban mbyllur derën e rrethimit të jashtëm hapet me dorë