Pufka me tre përbërës me sherbet

Pufka me tre përbërës me sherbet

Përbërësit:

  • 3 kokrra vezë
  • 2 lç pluhur pjekës
  • 4-5 fk qumësht pluhur

Për sherbetin;

  • 1 gotë sheqer
  • 1 gotë e gjysëm ujë
  • 6 karafil
  • 1 limon (lëngu)

Përgatitja:

Fillimisht përgatisim sherbetin duke vendosur në zjarr ujin me sheqer dhe gozhdë karafili. Pasi sherbeti ka marrë valë shtojmë lëngun e limonit.

Rrahim vezët e temperaturës së ambjentit me tel rrahës. Sapo vezët të fillojmë të shkumëzojnë shtojmë qumështin pluhur. Kur masa fillon të bëhet ngjitëse shtojmë pluhurin pjekës. Këtë masë e vendosim lugë-lugë në një tepsi ku kemi shtruar letër pjekje. I vendosim pufkat të piqen në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 15 minuta. Jufkat i vendosim të nxehta në sherbet duke i lenë të qëndrojnë 2-3 minuta.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Italia merr pikët e para në kualifikimet për ‘Euro 2024’, fitojnë edhe Anglia e Portugalia

Italia merr pikët e para në kualifikimet për ‘Euro 2024’, fitojnë edhe Anglia e Portugalia