Punonjësit e 'Fish City' në Elbasan i përgjigjen PD: Po na heq bukën! Biznesmeni Luca: Sulm politik! Balla: E turpshme (VIDEO)

Rreth 1000 punonjëse të fabrikës së peshkut "Rozafa Fish City" në Elbasan i janë përgjigjur shqetësimit të ngritur nga banorët e Labinot Fushës gjatë ditëve të shkuara ku të indinjuara ato u shprehën se një grup i vogël banorësh të kësaj zone janë duke akuzuar padrejtësisht pronarin e këtij biznesi dhe si rrjedhojë kanë shkaktuar edhe shqetësim të vazhdueshëm tek to.

"Nuk do lejojmë askënd që të përbuzë dhe të përbaltë djersën tonë, punën tonë, gjakun tonë dhe të fëmijëve tanë se po hanë bukë këtu"

"Nëse uji është i ndotur, unë po them me garanci, nuk është e drejtë"

"Luçiano Boçi që thotë që juve nuk e dini se çfarë bëhet aty brenda, këtu brenda Luçiano mund të shprehet se nuk e ka marrë mundimin që të vijë të shikojë se çfarë bëhet brenda", shprehen disa nga punonjëset.

Përsa i përket ndotjes që pretendohet nga banorët që mbetjet derdhen në lumin Shkumbin administratorja e firmës sqaron se ato janë të padëmshme dhe vendi ku bëhet derdhja është në pronësi të firmës dhe kjo është zgjidhje momentale. Nga ana e tij pronari i "Rozafa Fish City" Gjergj Luca i cilëson këto sulme si politike për të dëmtuar imazhin e një biznesi i cili është duke ndihmuar mijëra njerëz.

Edhe kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka reaguar lidhur me protestat ndaj kompanisë Rozafa në Elbasan. Përmes një postimi në rrjetin social facebook numri dy i PS-së, Balla deklaron se sulmi i turpshëm politik i Partisë Demokratike ndaj kompanisë Rozafa, është rast i përsëritur. Sipas Ballës, në këto kohë të vështira kur çdo prodhim “made in Albania” duhet mbrojtur, kjo lloj qasje anti-shqiptare e lidershipit rrugë-humbur të PD që gënjen ditën për diell duhet të ndalojë menjëherë.

"Sulmi i turpshëm politik i Partisë Demokratike ndaj kompanisë Rozafa, është rast i përsëritur i politikës së haraçit të sojit “Lucky” Luçiano. Në këto kohë të vështira kur çdo prodhim “made in Albania” duhet mbrojtur, kjo lloj qasje anti-shqiptare e lidershipit rrugë-humbur të PD që gënjen ditën për diellë duhet të ndalojë menjëherë" shkruan ai. Pak ditë më parë një grup banorësh me në krye ish-deputetin Luçiano Boçi u ngritën në protestë kundër fabrikës së peshkut "Rozafa" duke e akuzuar për pronat dhe si ndotës të ajrit dhe lumit Shkumbin.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ymeri: 14/06/2020 17:35

  MERR MASA TE MOS NDOTESH O LUCA ,,,DHE MOS I HIDH MBETURINAT E PESHKUT NE SHKUMBIN,,,,NUK TE VJEN KEQ PER KETE LUME TE MREKULLUESHEM,,,....COJI NE INCENERATORIN E ELBASANIT....

  Përgjigju
 • Albani: 14/06/2020 17:04

  Pse nuk trego njeri se si trajtohen puntoret aty mrena sa paguhen sa ore punojn ça skeme pensioni kan?po normal pronari shto miljonat puntoret majn frymen gjall dhe pushtetaret me rradh kur ndryshojn karriget me njoni tjetrin marin pjesen e vet nga te gjitha bizneset e medha,kurva burra e gra si majtas si djathtas

  Përgjigju
 • Elbasandhiu: 14/06/2020 16:45

  O tej je shum I sakte! perveç NUL NOKES tjeter kush nuk e bon ket vend.or tij Luçiano qenke nje paliaço burre qe se paske shokun,

  Përgjigju
 • O tej: 14/06/2020 16:09

  Vec Flamur Noka e ben Shqiperine

  Përgjigju
  • Haha: 14/06/2020 19:14

   HahahahahHa

 • Luku: 14/06/2020 15:00

  Nuk ndertohet biznesi duke ndotur natyren. Ju puntore, vet duhet te largoheni e mos lejoni ate biznes tju demtoje mjedisin.turp per drogaxhiun Luca qe gjen varferi e do te bej biznes

  Përgjigju
  • Miti: 14/06/2020 21:43

   Nuk duhet vene ne dyshim qe trajtimi i mbetjeve duhet bere sic duhet dhe jo te hidhen ne lume. Nga ana tjeter ato jane mbetje te biodegradueshme. Nuk ka asnje dem lumi nga mbetje peshku. Lumi Shkumbin eshte nje nder me te ndoturit ne Shqiperi dhe jo prej mbetjeve te peshkut.

  • besi: 14/06/2020 19:16

   mblidheni veten shqiptare hiquni nga motoja e perjetshme me hiq mua nje sy qe ti heqesh dy atij tjetrit

  • O luku: 14/06/2020 16:53

   Je nje shpllar i vertet katerkembesh ptuuu far e keqe e saliut helm nxirni na goja pa ditur gje o plera

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Mblidhet Kuvendi i Kosovës, mbahet një minutë heshtje në nder të policit Afrim Bunjaku

Mblidhet Kuvendi i Kosovës, mbahet një minutë heshtje në nder të policit Afrim Bunjaku