Pure me mish viçi dhe salcë domate nga zonja Albana

Pure me mish viçi dhe salcë domate

Përbërësit:

500 gr mish viçi

2 qepë të thata

4 lgj vaj ulliri

1 lgj miell

1 gjethe dafine

3 thelpinj hudhër

½ fç verë të kuqe

1 lgj salcë domate

1 tufë majdanoz

Kripë, piper i zi, piper i kuq

 

Për purenë:

5 patate

3 lgj gjalpë

1 gotë qumësht

½ tufë kopër

Djathë kaçkavall

Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht presim mishin në kubikë dhe më pas e kaurdisim së bashku me qepët e grira imët. Pasi mishi të ketë ndryshuar ngjyrë e shuajmë me verë të kuqe. Sapo të avullojë alkooli shtojmë hudhrën të prerë në feta, salcën e domates dhe një gjethe dafine. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper.

Në një enë tresim miellin në pak ujë dhe e shtojmë tek mishi. Shtojmë majdanoz dhe erëza sipas dëshirës dhe e servirim spërkatur me piper të freskët të bluar shoqëruar me purenë e patates.

Ndërkohë që gatuhet mishi vendosim patatet të ziejnë. I shtypim me pirun i vendosim në një tenxhere me qumësht të ngrohtë dhe gjalpë të shkrirë. E punojmë purenë dhe në fund shtojmë pak djathë të grirë dhe kopër.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Berisha falënderoi kandidatin e PD në Krujë për tërheqjen, Bejko: Tregues se fshihet pas këtij vendimi

Berisha falënderoi kandidatin e PD në Krujë për tërheqjen, Bejko: Tregues se fshihet pas këtij vendimi