Putin i habitur nga protestat në Gjeorgji kundër Rusisë: Ata janë çmendur! Mendova se do na falenderonin

Putin i habitur nga protestat në Gjeorgji kundër Rusisë: Ata janë çmendur! Mendova se do na falenderonin

Vladimir Putin tha se ishte "plotësisht i befasuar" nga demonstratat në Gjeorgji kundër Kremlinit kur Rusia rivendosi lidhjet ajrore me vendin properëndimor. Dhjetra gjeorgjianë demonstruan para aeroportit të kryeqytetit Tbilisi javën e kaluar kur një aeroplan rus u ul në ish-republikën sovjetike për herë të parë që nga viti 2019. Gjithçka në sfondin e ofensivës së nisur në Ukrainë nga Rusia, të cilën Perëndimi po përpiqet ta bëjë izoluar në shenjë hakmarrjeje. 

“Sinqerisht, u befasova totalisht nga ky reagim”, tha presidenti rus gjatë një takimi me biznesmenë. "Mendova se të gjithë do të thoshin: 'Epo, faleminderit, kjo është një gjë e mirë. Por jo, ka pasur një zhurmë krejtësisht të pakuptueshme për këtë çështje," vazhdoi Vladimir Putin në kamera. "Kur e shikoj nga këtu, mendoj: "Ata janë çmendur, nuk është e qartë se çfarë po ndodh atje," vazhdoi ai.

Rusia zhvilloi një luftë të shkurtër, por të përgjakshme me Gjeorgjinë në vitin 2008 dhe ndjenjat anti-ruse janë përhapur thellë në vend. Në përgjigje të protestave kundër Moskës në Tbilisi, Rusia ndaloi fluturimet për në Gjeorgji në vitin 2019. Por Putini e hoqi papritur ndalimin javën e kaluar, duke ndezur një regjim 90-ditor pa viza për qytetarët gjeorgjianë që udhëtojnë në Rusi.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ukraina godet me raketa Rusinë jugore! Kiev: Goditet një spital në Dnipro, ka viktima


B.V/SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas