Putin intervistë për një media perëndimore, thirrje Kongesit Amerikan: Nëse doni përfundimin e luftës në Ukrainë, thjesht mos e furnizoni me armë

Putin intervistë për një media perëndimore, thirrje Kongesit Amerikan: Nëse doni përfundimin e luftës në Ukrainë, thjesht mos e furnizoni me armë

Presidenti rus, Vladimir Putin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka dhënë për herë të parë një intervistë për mediat amerikane, me gazetarin Tucker Carlson ku ka folur për luftën në Ukrainë në prag të 2 vjetorit të nisjes së sulmeve të Rusisë.

Putin iu drejtua Kongresit Amerikan duke u bërë thirrje që nëse vërtet duan përfundimin e luftës në Ukrainë, duhet të ndalojnë furnizimin me armë.

Sipas tij, një plan për paqen ishte thuajse i finalizuar mes 2 vendeve por u hodhën poshtë nga Ukraina e cila vijoi t’i bindej urdhrave të perëndimit.

“Planet e paqes pothuajse ishin finalizuar, por Ukraina i hodhi ato dhe iu bind urdhrave të Perëndimit për të luftuar Rusinë deri në fund”- tha Putin.

Putin nuk iu përgjigj pyetjes nëse është i kënaqur me territoret e aneksuara, duke vazhduar të fliste për denazifikimin. Mes të tjerash presidenti rus u shpreh se ai vendosi të ndërmarrë veprime pasi udhëheqja e Ukrainës “deklaroi se nuk do të zbatonte marrëveshjet e Minskut”.

“Ne kemi folur për këtë gjatë gjithë kohës me SHBA-të. Ne i bëmë thirrje udhëheqjes së Shteteve të Bashkuara dhe vendeve evropiane që të ndalojnë menjëherë këtë zhvillim, të zbatojnë marrëveshjet e Minskut”, deklaroi Putin.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:29
Scholz: Intervista e Putinit për Ukrainën është qesharake

1707514260_SZRFNFNB.PNG

Olaf Scholz dhe Joe Biden

Kancelari gjerman Olaf Scholz e quan "qesharake" intervistën e presidentit rus Vladimir Putin për Ukrainën gjatë takimit të tij me Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Ora 21:38
VIDEO/ Shkëmbimi i të burgosurve midis Rusisë dhe Ukrainës, mbërritja e avionit në Moskë

 

Rusia dhe Ukraina kanë arritur një marrëveshje, ku secili kamp do të lirojë nga 100 robër lufte.

Ndërmjetësues në këtë marrëveshje ishin Emiratet e Bashkuara Arabe.

Videoja e mësipërme tregon momentin kur 100 ushtarë rus, të zënë rob nga Ukraina, mbërrijnë në Moskë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

3 protestues në pranga për dhunën te Bashkia, Rithemelimi: Terror policor, të lirohen

3 protestues në pranga për dhunën te Bashkia, Rithemelimi: Terror policor, të lirohen