Putin përshëndet 'mikun e mirë të vjetër' Xi Jinping përpara takimit të parë në Moskë që nga pushtimi i Ukrainës

Putin përshëndet 'mikun e mirë të vjetër' Xi Jinping përpara takimit të parë në Moskë që nga pushtimi i Ukrainës

1679303311_x.JPG

Vladimir Putin ka thënë se do të mirëpresë "mikun e tij të mirë të vjetër" Xi Jinping më vonë ndërsa presidenti kinez viziton Moskën për të theksuar "gatishmërinë e Kinës për të luajtur një rol konstruktiv" në Ukrainë, raporton kolegu im Stuti Mishra .

Udhëheqësit do të takohen ballë për ballë njëri-tjetrit këtë të hënë dhe do të kenë një drekë joformale më vonë. Putin tha se Rusia ka shpresa të mëdha për vizitën e liderit kinez.

"Ne jemi mirënjohës për linjën e ekuilibruar të [Kinës] në lidhje me ngjarjet që po ndodhin në Ukrainë, për të kuptuar sfondin e tyre dhe shkaqet e vërteta," shkroi ai në një artikull për një gazetë kineze të dielën. "Ne mirëpresim gatishmërinë e Kinës për të luajtur një rol konstruktiv në zgjidhjen e krizës."

Xi nga ana e tij bën thirrje për 'pragmatizëm' ​​ndërsa e paraqet Kinën si ndërmjetësues të paqes në konfliktin e Ukrainës

 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Xi Jinping përfundon pas 4 orësh bisedimet me Putin në Moskë! Presidenti rus: Ne e shikojmë me interes propozimin e Pekinit për zgjidhjen e krizës


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

E paprecedentë, zgjedhjet për Universitetin e Shkodrës ende pa fitues zyrtar, dështon sërish mbledhja e KIZ

E paprecedentë, zgjedhjet për Universitetin e Shkodrës ende pa fitues zyrtar, dështon sërish mbledhja e KIZ