Përfaqësuesi i BE-së, Borell: Beogradi dhe Prishtina të dialogojnë, e vetmja rrugë për të stabilizuar situatën

Përfaqësuesi i BE-së, Borell: Beogradi dhe Prishtina të dialogojnë, e vetmja rrugë për të stabilizuar situatën

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Punë të Jashtme, Josep Borell

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Punë të Jashtme, Josep Borell ka bëri thirrje sërish se Beogradi dhe Prishtina duhet të dialogojnë. Sipas Borrel, dialogu është e vetmja rrugë për të stabilizuar situatën mes dy vendeve.

“Situata është qetësuar kohët e fundit, por është ende e domosdoshme që t’i rikthehemi dialogut sepse nuk ka rrugë tjetër për të stabilizuar situatë”, ka thënë Borell.

Borell e bëri këtë deklratë pas takimit të dytë të aleancës së NATO-s që mbahet në Riga, lidhur me situatën e Ballkanit Perëndimor.

I pranishëm në takim ishte edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, i cili tha se Ballkani Perëndimor mbetet një rajon strategjik për Bashkimin Europian.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Gjithë strategjia e Kurtit paska qenë shpresa që Vuçiqi të mos e pranonte marrëveshjen...

Mero Baze: Gjithë strategjia e Kurtit paska qenë shpresa që Vuçiqi të mos e pranonte marrëveshjen...