Qazim Laçi: Tifozët 'arma' jonë, detyrim tri pikët në shtëpi


Përpara ndeshjeve me Moldavinë dhe Ishujt Faroe, mesfushori i Kombëtares, Qazim Laçi u shpreh besimplotë për tri pikët.

Si ndihesh që je sërish i grumbulluar nga trajneri Silvinjo – Ndihem shumë krenar. Trajneri ka shumë besim tek unë. Do të japim maksimumin, ashtu sikurse gjithmonë.

Deri ku mund të shkojë Shqipëria në këto eliminatore? – Ekipi ynë ka shumë eksperiencë dhe shumë lojtarë të rinj, që do të jenë e ardhmja e Kombëtares. Ekipi i ka të gjitha, nuk na mungon asgjë. Ne do të japim maksimumin në këto 7 ndeshje, që nga sfida me Moldavinë që është fillimi i një rruge të gjatë.

Si është gjendja e skuadrës, duke qenë se është fund kampionati? – Nuk besoj se lojtarët e kanë mendjen te pushimet, pasi jemi profesionistë. Jemi mësuar në këtë situatë. Nuk është hera e parë për ne. Po punojmë shumë mirë, me të gjitha kushtet që kemi. Do të japim maksimumin për të fituar dy ndeshjet e radhës. Dhe fokusi ynë është ndeshja me Moldavinë.

Dy rivalët më të dobët se Shqipëria, sa e vështirë është për të fituar? – Në mendimin tim, sot për sot nuk ka ekipe të dobëta dhe të forta. Të gjithë jemi njësoj. Kur luajmë në fushë, 11 lojtarë jemi ne, 11 lojtarë ka edhe skuadra tjetër. Ne jemi gati, kemi lojtarë me eksperiencë nga të gjitha kampionatet më të mira në botë. Dhe do të bëjmë maksimumin tonë. E kemi për detyrim, sidomos në ndeshjen e parë në shtëpinë tonë, që ta fitojmë patjetër.

Si është atmosfera brenda skuadrës, a ndjeni presion për këto dy ndeshje? – Presion jo, por dëshira e të gjithë lojtarëve është që të ecim sa më lart me ekipin kombëtar. Edhe me futbollistët e tjerë me  më shumë eksperiencë, Cikalleshi e Sadiku, të cilët na ndihmojnë shumë jo vetëm neve, por edhe futbollistët e rinj të thirrur nga trajneri. Atmosfera është shumë e bukur dhe ajo do të bëjë diferencën besoj.

Dallimi mes epokës ‘Reja’ dhe epokës ‘Silvinjo’ – Po punojmë shumë mirë me trajnerin Silvinjo. Na jep shumë pozitivitet në stërvitje. Të gjithë lojtarët po japin maksimumin. Në çdo moment, të gjithë lojtarët janë të përgatitur. Dhe kjo ka shumë rëndësi. Sidomos në ndeshjet e radhës, të gjithë lojtarët duhet të jenë gati, qoftë titullarët, por edhe ata në stol.

Premtimi për tifozët shqiptarë – Kemi shumë nevojë për tifozët tanë. Do të jetë rruga e gjatë. Sidomos  ndeshja e parë me Moldavinë do të jetë shumë e rëndësishme, që të vazhdojmë me fitore dhe të kemi pak besim. Do të kemi shumë nevojë për ta.


Lajmi kryesor:

Euro 2024/ Kombëtarja vijon përgatitjet, Muçi: Ëndrra jonë është të kualifikohemi! Laçi: Detyrim fitoren kundër Moldavisë


S.DH/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

VAR pranoi anullimin e golit të Liverpool gabimisht, Jurgen Klopp jep zgjidhjen: Ndeshja të përsëritet

VAR pranoi anullimin e golit të Liverpool gabimisht, Jurgen Klopp jep zgjidhjen: Ndeshja të përsëritet