Qendra operacionale, monitorim real rrezikut kibernetik! AKCESK me 25 punonjës, kapin sulmet në kohë reale para goditjeve

Siguria kibernetike e Shqipërisë sot rankohet në nivelin e partnerëve që pas krijimit të Qendrës Operacionale për Sigurinë Kibernetike, AKCESK.

Ky institucion me dy dhoma sigurie ka 25 punonjës që monitorojnë kërcënimet dhe kapin sinjalet e alertit kibernetik ato nga më profesionalet para se sulmi të ketë goditur sistemet online publike dhe private.

Në monitorim janë strukturat kritike si aeroportet, portet, pikat e kalimit kufitar, sistemet me të dhëna sensitive, spitalet, sitet e shërbimit deri tek subjektet private si bankat. Salla e operacionale e sigurisë së lartë merr alertet, i analizon bën filtrin e informacionit dhe në rast se një sulmi të vështirë situata kalohet tek ekspertët analizës së thelluar për ndërhyrje të menjëhershme.

Përmes të ashtuquajturës diplomaci kibernetike komunikohet në kohë reale me partnerët për llojin e sulmit, vendin dhe përgjigjen ndaj atakut. Qasje e re e sigurisë ka shkuar në nivelin e kapjes së sulmit para se ai të ndodhë dhe kundërpërgjigja e mbrojtjes.

M.T/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ledina: 15/09/2023 18:02

    Kjo eshte puna me me mend e Qeverise Rama.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Drejtuesi i Atalantës paralajmëron largimin e Berat Gjimshitit: Erdhi dhe na e tha ndershmërisht

Drejtuesi i Atalantës paralajmëron largimin e Berat Gjimshitit: Erdhi dhe na e tha ndershmërisht