Qeni ngec në shkëmb, vajza nga Gramshi me aftësi ndryshe bëhet shkak për shpëtimin e tij! Zjarrfikësit: Surprizë e madhe

Zjarrfikësit gjithmonë janë quajtur si njerëzit e palodhur që punojnë për të shpëtuar jetë njerëzish. Por ata fare mirë mund të quhen si heronjtë e realitetit, kjo falë gjesteve që bëjnë për t;u ardhur në ndihmë çdo gjallese. Pikërisht kështu ka ndodhur në qytetin e Gramshit pak ditë më parë, ku djemtë e zjarrfikëses shpëtuan një qen i cili kishte ngecur në një shkëmb dhe nuk dilte dot nga aty.

Ajo që është edhe më e mrekullueshme është se zjarrfikësit janë njoftuar nga një vajzë me aftësi ndryshe e cila kishte banesën pranë shkëmbit ku kishte rënë qeni. Vajza, Fjona Baçi dhe banon në periferi të qytetit në lagjen Koça, ajo është  mjaft e lidhur më familjen, dhe familja bën gjithçka për të. Fjona e kishte pikasur prej ditësh qenin dhe sa herë që ai lehte pasi nuk mund të lëvizte, Fjona qante. Fjona bëhej ke e më keq dhe në këtë situatë familjarët ngaqë nuk kishin mundësi që të nxirrnin vetë qenin nga aty ku kishte rënë njoftuan zjarrfikësit e Gramshit.  

 

 “Sapo mësuam këtë lajm, menjëherë organizuam punën për të shpëtuar qenin, por mbi të gjitha për të plotësuar dëshirën e Fjonës”, shprehet Ilir Llapushi, shef i repartit zjarrfikës në këtë qytet.

Operacioni nuk ishte dhe aq i lehtë pasi qeni ishte në një masiv shkëmbor dhe lartësia ishte tepër e madhe. Megjithatë pas shumë përpjekjesh e kanë nxjerrë atë prej andej. Pas marrjes së këtij lajmi edhe Fjona është gëzuar pa masë. Sipas policisë së Gramshit, Fjona u mundua tua shpërblejë zjarrfikësve duke u dhuruar një tufë me lule.

“Ishte një nga surprizat më të mëdha të jetës sime”, shprehet shefi repartit Ilir Llapushi.

Ndërkohë zjarrfikësit e Gramshit kanë shpërndarë edhe një video ku shikohet qeni i cili ushqehet pas disa ditësh që kur kishte ngecur në shkëmb.

Momenti kur qeni ushqehet pas 7 ditësh i pangrënë

E.L./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Rritet gjoba për celularin dhe drejtimin e makinës në gjendje të dehur! A jeni dakord me ashpërsimin e Kodit Rrugor?

Komento

Komente

 • Vicidoli: 25/01/2020 23:23

  Mire kishte me ken ne ate shkemb te kishte ngec Birisha

  Përgjigju
  • Loran: 26/01/2020 14:10

   O vicidoli mso te shkruash o koqe kanari o kokrra e kafshes o injorant

 • Mili: 25/01/2020 17:34

  Kur do shqiptari tregon heroizma të paparë , bravo!

  Përgjigju
 • Kafsha: 25/01/2020 17:32

  Bravo!❤️

  Përgjigju