Qenushi artist shet pikturat në ankand, paratë shkojnë për qendrën e shpëtimit të kafshëve në Britani

Qenushi artist shet pikturat në ankand, paratë shkojnë për qendrën e shpëtimit të kafshëve në Britani

Qenushi artist

Pikturat e Bansky, qenushit “artist” janë shitur në ankand, ndërsa të ardhurat janë përdorur për një qendër shpëtimi kafshësh në Bristol të Britanisë së Madhe

Në ankandin online të mbajtur më 7 shkurt 2022, shtatë nga pikturat e qenit të Banksy u shitën dhe u mblodhën pothuajse 498 paund dhe do të shkojnë në Qendrën e Shpëtimit të Kafshëve në Bristol. Oferta më e lartë ishte ajo prej 120 paund, e cila shkoi për një pikturë të titulluar "Panda e mirë".

Qeni përdor hundën dhe putrat e tij për të krijuar vepra arti dhe pikturat e tij imitojnë artin e bërë nga artisti i grafitit Banksy.

Qendra e Shpëtimit të Kafshëve në Bristol, që funksionon për më shumë se 130 vjet, është kujdesur për Banksy që nga gushti i vitit të kaluar. Faqja e internetit e qendrës e shpjegon atë si një "qen i cili është keqkuptuar, por me shumë potencial" dhe "një personalitet që me siguri do t'ju bëjë të qeshni”.

 

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Të deklasuarit si 'spiunë të Sigurimit të Shtetit'

Të deklasuarit si 'spiunë të Sigurimit të Shtetit'