Qeveria amerikane dënon ekzekutimin publik në Iranit, zëdhënësi i departamentit të shtetit: Regjimi islamik trembet nga populli

Qeveria amerikane dënon ekzekutimin publik në Iranit, zëdhënësi i departamentit të shtetit: Regjimi islamik trembet nga populli

Majidreza Rahnavard

Qeveria amerikane ka dënuar ekzekutimin e dytë të bërë nga regjimi iranaian.

Protestuesit janë dënuar dhe dhunuar tre muajt e fundit nga regjimi iranian dhe sipas qeverisë amerikane, regjimi iranian se regjimi i Republikës Islamike ka frikë nga populli i vet. Regjimi i Iranit ekzekutoi për të dytën herë radhazi një 23-vjeçar në publik, madje pa lajmëruar as familjarët për vrasjen e tij. Ata u lajmëruar pas vrasjes.

“Këto dënime drakoniane dhe tani ekzekutimi publik (i një protestuesi) synojnë të frikësojnë popullin e Iranit. Ata synojnë të mbyllin gojën e opozitës dhe thjesht të tregojnë shkallën në të cilën udhëheqja iraniane i frikësohet popullit të vet,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price.

Majidreza Rahnavard, 23 vjeç, u dënua me vdekje pasi theri me thikë dy anëtarë të forcave të sigurisë dhe plagosi katër persona të tjerë, sipas Mizan online, një agjenci lajmesh e lidhur me gjyqësorin iranian. Ai u var publikisht në Mashhad, në verilindje të Iranit. Ishte ekzekutimi i dytë i lidhur me lëvizjen protestuese të shkaktuar nga vdekja më 16 shtator e të resë Mahsha Amini në duart e policisë, por i pari që u bë në publik, pas varjes më 8 dhjetor të Mohsen Sakarit, gjithashtu 23 vjeç, i dënuar për sulm dhe plagosje të një paraushtaraku.

Nga ana e tij, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres i konsideron kushtet e ekzekutimit të Majidreza Rahnavard “veçanërisht të ashpra” dhe u bën thirrje autoriteteve iraniane të ndalojnë zbatimin e dënimit me vdekje, tha zëdhënësi i tij gjatë një konference për shtyp. Ekzekutimet kanë shkaktuar një protestë ndërkombëtare.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen