Qeveria Conte në rrezik?! Berlusconi nuk e voton në parlament

Pas mandatimit të kryeministrit Conte nga presidenti Mattarella ditën e djeshme, dy partitë opozitare Forza Italia dhe Partia Demokratike kanë kundërshtuar ashpër formimin e qeverisë italiane dhe programin e saj politik të pritshëm për të ardhmen e Italisë.

Silvio Berlusconi dhe Matteo Renzi kanë reaguar për qëndrimin e  partive populiste, madje ish kryeministri Berlusconi ka deklaruar se nuk do të mbështesë ekzekutivin e ri dhe votë besimin e tij në parlament.

Zgjedhjet shqetësuese për Italinë. Kontrata e qeverisë midis M5S dhe Ligës është gjysma e një libri ëndërr naive dhe gjysma e saj përmban zgjedhje shqetësuese për Italinë dhe italianët, nga infrastruktura drejt drejtësisë.

                 Silvio Berlusconi, Kryetari i Forza Italia

Tani ata bëhen fuqia, bëhen institucioni, bëhen kaste, nuk kanë më justifikime, nuk kanë më justifikime, nuk kanë më asnjë faj. ... koha e britmave ka mbaruar: duhet të qeverisin . Urimet më të mira dhe fat të mirë për të gjithë ne.

Pas 80 ditësh, ne jemi në kohën e nevojshme për të bërë një turne të famshëm në botën letrare, aleanca mes Lega dhe Beppe Grillo ka shkruar  një kontratë modeste dhe ka krijuar qeverinë e kuptimeve të mëdha populiste .

                  Matteo Renzi, Anëtar i Partisë Demokratike Italiane

Qeveria italiane paralajmëron gjithashtu  për një opozitë të ashpër përballë partive populiste Lega dhe 5 Yjet.

 

Do të ketë një opozitë të ashpër dhe rigoroze, por civile, dhe gjithmonë të respektueshme për institucionet. Do të ishte jashtëzakonisht e lehtë për ne të luanim në mospërputhjet që karakterizojnë shumicën e re. Ata shpesh kontradiktonin kontradiktat e mia, duke filluar që të mos braktisnin politikën pas referendumit. Të gjitha gjërat për të cilat u përgjigja në meritat, por që kundërshtarët tanë e hodhën poshtë me"Ne jemi të qëndrueshëm, jo. Që nga sot ata nuk mund ta përballojnë më, sepse ata duhet të qeverisin Italinë, mos bërtisni në Facebook.

                  Matteo Renzi, Anëtar i Partisë Demokratike Italiane

Ndërkohë, ishte dakordësia e Berlusconit që bëri të mundur krijimin e qeverisë së re në Itali pasi ai nuk kundërshtoi në parlament dy forcat kryesore. Deklaratat e Berlusconit vënë në pikëpyetje krijim e saj dhe votëbesimin në parlamentin italian.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A janë të përballueshme për ju çmimet e produkteve ushqimore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vendimi negativ i BE, sekretarja për Marrëdhëniet me Jashtë e PS: Lajm që pritej! Sukses për Shqipërinë fakti që 27 vende i dhanë dritën jeshile!