Qeveria: Në shtator bonus tjetër për pensionistët prej 5 mijë lekësh, do merren nga taksa e jashtëzakonshme e energjisë

Qeveria: Në shtator bonus tjetër për pensionistët prej 5 mijë lekësh, do merren nga taksa e jashtëzakonshme e energjisë

Foto ilustruese

Qeveria do të shpërblejë sërish pensionistët me 5 mijë lekë, bonus i cili do të jepet nga mbledhja e taksës së jashtëzakonshme për prodhuesit e energjisë. Nga ky bonus përfitojnë 650 mijë pensionistë, të cilët në muajin shtator do të marin në pensionin e tyre plus 5 mijë lekë, njëjtë si këtë muaj.

Ky shpërblim vjen nga mbledhja e taksës së jashtëzakonshme që qeveria vendosi për prodhuesit e mëdhenj të energjisë, ku 5 mijë lekë këtë muaj i shkuan pensionistëve në formën e bonusit.

Ndërkohë, sipas ligjit që është në fuqi, në shtator do të ketë sërish një indeksim të pensioneve.

SI.E./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • fatziu: 22/06/2023 19:51

    sic po zhvillohen ngjarjet dhe politikat e pagave dhe pensioneve, nje pjese e pensionisteve nuk do kene mjete financiare as per tu bere ceremonine mortore...Pas kesaj do behen "bamirese" bashkite per ti derguar ne banesen e fundit. . Por dhe bashkite me parate qe ju moren pensionisteve nga xhepi sa ishin gjalle.Se me parate e pensionisteve paguhen kengetaret e huaj, koncertet ne prag zgjedhjesh etj etj. Sa gjynahe behen...gradiacela ke vetem populli punetor dhe i ndershem i Tiranes nuk strehohet, por ata qe kane para jo djerse.Po bejne ca geto ne periferi qe te vene ata hallexhinjte e qe kane punuar me ndergjegje ne kete vend e per kete vend.Instat thote se Tirana per 2022 eshte shtuar me 5 mije banore, Lali Eri thite 25 mije.?Pse kjo diskordance? Secili ti analizoje vete gjerat.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE