Qeveria 'Rama 3', ambasadorja suedeze përshëndet vendimin e kryeministrit: Mbi 70% e kabinetit të ri gra, më shumë se në çdo vend tjetër

Qeveria 'Rama 3', ambasadorja suedeze përshëndet vendimin e kryeministrit: Mbi 70% e kabinetit të ri gra, më shumë se në çdo vend tjetër

Ambasadorja suedeze, Elsa Hastad

Për herë të parë, kabineti qeveritar do të përbëhet nga shumicë grash, mbi 70%, ndërsa ky vendim i kryeministrit Edi Rama është përshëndetur edhe nga ambasadorja e Suedisë në Tiranë, Elsa Hastad.

Me një postim në Twitter, Hastad kërkon 'vëmendje', ndërsa shkruan se Shqipëria ka një qeveri me më shumë gra se çdo vend tjetër, gjë që ajo e konsideron shumë pozitive.

“Dëgjoni! Qeveria e re e propozuar në Shqipëri ka më shumë gra se në çdo vend tjetër?! Mbi 70%”, shkruan ajo.

Nga Pallati i Kongreseve, në mbledhjen e Asamblesë Kombëtare të PS, kryeministri Edi Rama bëri me dije edhe emrat e rinj të Qeverisë, ku spikati një numër rekord grash. 12 gra e 5 burra do të jenë anëtarët e rinj të Qeverisë, ku numri 2 i saj është Arben Ahmetaj.

Emrat e ministrave të qeverise 'Rama 3'

 • Kryeministër – Edi Rama
 • Zëvendëskryeministër (do mbikëqyrë edhe rindërtimin) - Arben Ahmetaj
 • Ministre për Europën dhe Punëte Jashtme - Olta Xhacka
 • Ministër i Mbrojtjes - Niko Peleshi
 • Ministër i Drejtësisë - Ulsi Manja
 • Ministër i Punëve tëBrendshme - Bledi Çuçi
 • Ministre e Financave dhe Ekonomisë - Delina Ibrahimi
 • Ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë-  Belinda Balluku
 • Ministre e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale - Ogerta Manastirliu
 • Ministre e Arsimit dhe Sportit - Evis Kushi
 • Ministre e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural- Frida Krifca
 • Ministre e Kulturës   Elva Margariti
 • Ministre e Mjedisit dhe Turizmit, - Mirela Kumbaro

4 ministra shteti

 • Elisa Spiropali për Marrëdhëniet me Parlamentin
 • Edona Bilalli ministre shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
 • Bora Muzhaqi ministre Shteti për Rininë dhe Fëmijët
 • Milva Ekonomi, ministre Shteti për Standardet e Shërbimeve

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ervin: 02/09/2021 19:11

  Me mire po e quajme qeveria HASANI 1 se sa qeveria RAMA 3. Me gjithe respektin per grate, kur vjen puna tek drejtimi duhen burra dhe me RR te forte. Skam asgje me grate sepse per fat te mire kam nene, grua, moter e 2 vajza por mendja e femres per vete natyren qe ka eshte e shperqendruar pasi duhet te bejne shume pune njeherazi. Keshtu e ka bo Zoti doni apo sdoni. Kthehemi tek tema, shyqyr kemi hasanin me zevendes ahmetin

  Përgjigju
  • ???: 02/09/2021 20:17

   FUTJA PORDHES...

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në veri, Begaj: Akti kriminal, cënim i rëndë i rendit dhe sigurisë së Kosovës

Vrasja e policit në veri, Begaj: Akti kriminal, cënim i rëndë i rendit dhe sigurisë së Kosovës