Qeveria shqiptare nis ndërtimin e burgut të të moshuarve në Pogradec! Do akomodohen 110 të dënuar mbi 60 vjeç, do hapet në 2021

TIRANË- Qeveria shqiptare planifikon që brenda vitit 2021 të çel burgun e të moshuarve në qytetin e Pogradecit, në fshatin Pojskë.

Një ditë më parë këtë burg për të moshuarit e ka prezantuar përpara deputetëve në Komisionin e Sigurisë edhe kreu i burgjeve Agim Ismaili, ndërsa në dokumentin e siguruar nga Report Tv kërkohen 58 milionë lekë për përfundimin e tij.

Sipas strategjisë së burgjeve, në këtë godinë pritet të akomodohen 110 të moshuar që aktualisht ndodhen në burgjet e vendit.

Report Tv mëson se ndërtimi i këtij burgu ka nisur në vitin 2005 fillimisht si një qendër për riedukimin e të miturve ndërsa do të përfundojë një burg për të moshuarit.

“Në sistemin e burgjeve grup-mosha ndërmjet 60 vjeç deri në 70 vjeç përbën rreth 3% të popullatës së burgjeve dhe grup-mosha ndërmjet 70 vjeç dhe 80 vjeç përbën rreth 0.5% të kësaj popullate.  Mundësitë e kufizuara social-ekonomike dhe punësimi përbëjnë një tjetër problematikë në aspektin social. Mosha duhet të konsiderohet si një stad i paevitueshëm i jetës dhe si i tillë kërkon përmbushjen e nevojave të veçanta shëndetësore, sociale dhe materiale, edhe në sistemin e burgjeve, në mënyrë që personat e kësaj grup-moshe të jetojnë një jetë aktive, të shëndetshme dhe të pavarur për sa më gjatë të jetë e mundur”- thuhet në strategjinë e burgjeve.

Në sistemin e burgjeve ky është i pari për të moshuarit në vendin tonë, ndërsa aktualisht ka burg për të miturit në Kavajë dhe burg për Gratë në lagjen “Ali Demi” në Tiranë.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 05/11/2020 11:20

    Tani e hoqem fukarallekun hahahah

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Iliri rrëfen ëndrrën e pazakontë me bashkëshorten dhe dëshirën për t’u bërë baba