Qofte me salcë nga zonja Albana

Qofte me salcë

Përbërësit:

 • 300 gr mish i grirë viçi
 • 200 gr salçiçe
 • 1 fetë bukë
 • 1/2 gotë qumësht
 • 1 vezë
 • 1 tufë majdanoz
 • Borzilok, rigon
 • Kripë, piper
 • Arrë moskat

Për salcën:

 • 200 gr salcë domate
 • 1 lgj salcë koncentrat
 • 1-2 lugë miell
 • Vaj ulliri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tas bashkojmë mishin e grirë me një fetë bukë të njomur në qumësht, një qepë të grirë imët, vezë, kripë, piper dhe erëza sipas dëshirës. E punojmë mirë brumin e qofteve, e lemë pak të pushojë dhe më pas realizojmë qofte rrumbullake të cilat i skuqim në vaj të nxehtë.

Largojmë qoftet nga tigani dhe në po atë yndyrë kaurdisim pak miell duke i dhënë ngjyrë të artë. Më pas shtojmë salcën e domates duke e përzier mirë. Gradualisht shtojmë ujë derisa të krijohet një salcë e plotë. Rregullojmë shijen me kripë, piper, erëza dhe vendosim qoftet e skuqura. I lëmë pak minuta në nxehtësinë e salcës dhe i servirim.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet ti jepet Bashës një shans tjetër për të drejtuar PD-në?×

Lajmi i fundit

Me 30 minuta vonesë, nis takimi i Kurtit me ndërmjetësit Escobar dhe Lajçak

Me 30 minuta vonesë, nis takimi i Kurtit me ndërmjetësit Escobar dhe Lajçak