Qofte të vogla të zhytura në kos me makarona fidhe nga zonja Albana

Qofte të vogla të zhytura në kos me makarona fidhe  

Përbërësit:

1 fç bollgur

200 gr mish të grirë

1 fç makarona

4 lgj kos

1 kokërr vezë

1 lgj miell

Vaj ulliri

Ujë të ngrohtë

Kripë, piper

Përgatitja:

Marrim mishin e grirë, bollgurin që e kemi vënë në ujë të nxehtë për ta zbutur dhe pasi e kemi kulluar e bashkojmë me mishin e grirë, kripën, piperin ( po të duam mund të shtojmë një vezë) nëse shohim që masa e brumit është akoma e butë, shtojmë një lugë miell.  Qoftet e vogla I skuqim në vaj vegjetal. Në një tenxhere me yndyrë, shtojmë miellin dhe makaronat e holla, i skuqim dhe I shuajmë me bulion. I lëmë të zien, mbas 10 minutash shtojmë miniqoftet, teksa të zbuten edhe qoftet në një tas shtojmë kosin dhe vezët I rrahim bashkë dhe bashkojmë me masën e supës. Piperin e kuq me vaj e skuqim dhe këtë salcë e shtojmë sipër supës. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper.

 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

33 vjetori i themelimit të Partisë Demokratike, Basha mbledh mbështetësit në Pallatin e Kongreseve, do mbajë fjalim para tyre

33 vjetori i themelimit të Partisë Demokratike, Basha mbledh mbështetësit në Pallatin e Kongreseve, do mbajë fjalim para tyre