Quajeni “Premier Champions”, dominojnë ekipet angleze, shorti të premten

Futbolli anglez rikthehet të dominojë në Champions League. Në fazën çerekfinale nga 8 ekipe 4 janë  angleze pra ekipe që vijnë nga Premier League. Pas Tottenham, Manchester United e Manchester Cityt biletën për çerekfinalet e preu edhe Liverpool që eliminoi Bayernin në Gjermani. Ky është një rezultat i pabesueshëm që ekipet angleze nuk e arrinin që prej vitit 2009 kur edhe në atë periudhë ishin 4 ekipet angleze në çerekfinalet e Championsit.

Përveç ekipeve angleze mes 8 më të mirat e këtij edicioni janë edhe Barcelona e Juventus kandidate potenciale për të fituar trofeun dhe dy surprizat e mëdha Ajax e Porto. Shorti për fazën çerekfinale madje edhe për gjysmëfinalet do të hidhet të premten në mesditë në Nyon. Shorti është i hapur dhe mund të kemi përballje edhe mes ekipeve nga i njëjti shtet apo e njëjta federatë. /Pergatiti Andi Kapxhiu

G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se i kemi kapacitetet e duhura për të përballuar koronavirusin?

Komento