Qyteti i humbur mbron mjedisin duke ndërtuar shtëpi me shishe plastike

Qyteti i humbur mbron mjedisin duke ndërtuar shtëpi me shishe plastike

Shtëpi e ndërtuar nga shishe plastike nrë Afrikë

Afrika është një ndër vendet më të varfra të botës, ku shumë persona vdesin nga uria.

Sipas BBC, një projekt unik i komunitetit në lagjet e varfra Kampala në Uganda të Afrkës, synon të ndalojë jo vetëm varfërinë, por të përmirësojë mjedisin e saj të shkatërruar me ndihmën e të rinjve.

"Të flasësh për këtë komunitet të vjen të qash", është  shprehur njëra nga vajzat pjesë e komunitetit.

Ky komunitet ka gjetur mënyrën e duhur të ruajtjes së mjedisit, kursimit dhe punësimit të vendasve.

Shishet plastike i mbushin me mbeturinat plastike duke përdorur baltë, të cilat kthehen në tulla për ndërtimin e shtëpive të reja për vendasit, ku asgjë nuk shpërdorohet por riciklohet.

Organizatori i Kanyike Cosmos Editor tha se baza është mbrojtja e mjedisit.

Qyteti i humbur është në një zonë të varfër në Kamwokya pjesë e Kampala,  ku sot në këtë vend çdo mbeturinë e hedhur kthehet në shtëpi të re për 10,000 persona.

Një shtëpi mund të mbajë 25 mijë shishe plastke, ku çdo shishe përmban afërsisht rreth 200 qese plastike në brendësi të saj duke eliminuar kështu rreth 6 milionë qese plastike nga qarkullimi.

Për vendasit ky aktivitet është shndërruar në një burim të mirëfilltë fitimi pasi duke ndërtuar këto shtëpi ata marrin edhe një pagesë për punën e kryer, duke i ndihmuar  ata të paguajnë kostot e fëmijëve dhe të familjes.

Aisha, njëra nga gratë që punon në këtë nismë  është shprehur se me këtë punë ka paguar shkollën e fëmijëve.

( Kliko këtu ) për VIDEO

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kreu i Këshillit të Qarkut Shkodër, Edmond Ndou paraqitet në SPAK

Kreu i Këshillit të Qarkut Shkodër, Edmond Ndou paraqitet në SPAK