Rama për mediat malazeze: Ballkani Perëndimor nuk ka qenë kurrë në pozicion lufte! Jam rast i veçantë, jam shok edhe i Erdogan dhe i Soros

Rama për mediat malazeze: Ballkani Perëndimor nuk ka qenë kurrë në pozicion lufte! Jam rast i veçantë, jam shok edhe i Erdogan dhe i Soros

Kryeministri Edi Rama në intervistë për median e Kosovës

TIRANË- Në një intervistë për median malazeze, A Plus TV, kryeministri Edi Rama është shprehur se bota po jeton në kohë të vështira, por përtej kësaj, është shprehur optimist sepse thotë se ka lajme të rëndësishme që vijnë nga Ballkani Perëndimor. Për kreun e qeverisë, Ballkani perëndimor ka një pozicion në arenën ndërkombëtare më të vlerësuar, duke theksuar se po punohet shumë fortë që ky rajon të mos jetë një vatër konfliktesh.

 “Nuk do të jetë kurrë e lehtë dhe nuk pres që të bëhet më e lehtë. Mendoj se të gjithë duhet të përgatitemi për faktin se do të bëhet më e vështirë, sepse gjërat po ndërlikohen gjithnjë e më shumë në çdo front... Duhet të punojmë me zell, të përpiqemi të punojmë edhe më shumë, të mos humbasim besimin, jo për të vazhduar prej nga erdhëm. Ballkani, Ballkani Perëndimor nuk ka qenë kurrë në pozicion luftarak”, tha Rama.

Rama foli edhe për problemin e Kosovës, marrëveshjen e propozuar franko-gjermane mes Beogradit dhe Prishtinës si edhe marrëdhënien e tij me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Ai tha se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, po ecën, ngadalë, por po bën përparim.

“E ndoqa deklaratën e fundit të presidentit Vuçiq nga Davos dhe mendoj se ishte mjaft e respektueshme duke pasur parasysh mënyrën se si ai shprehu nevojën për të ecur përpara. Sigurisht, në mënyrën e tij karakteristike shumë të veçantë të komunikimit, por tregoi respekt.

Ka edhe shumë sulme mes Presidentit të Serbisë dhe Kryeministrit të Kosovës, të cilat ndonjëherë janë edhe më të rënda. Imagjinoni nëse të gjithë do të shihnin vetëm bardh e zi dhe nëse të gjithë do të mbanin pozicionet e tyre dhe nëse askush nuk do të fliste me askënd. Gjërat nuk ishin më mirë. Pra, është gjithmonë më mirë të bisedoni me njerëzit, të përpiqeni të kuptoni arsyet, të paraqisni argumentet tuaja. Presidenti Vuçiç dhe unë kemi gjithmonë qëndrime shumë të forta, pikëpamje krejtësisht të ndryshme për çështjen e Kosovës, të cilën ai e quan Kosovë dhe Metohi. Për mua është shteti i lirë, demokratik, sovran i Kosovës. Mirëpo, nëse situata është e tillë për momentin, mendoj se ndërkohë gjërat, po përparojnë, gjërat po ndryshojnë. Gjërat po ecin në drejtimin e duhur. Ngadalë, por ata po lëvizin. Dikur nuk kishim komunikim dhe ishte e pamundur të imagjinohej që serbët dhe shqiptarët të ishin në të njëjtën tryezë. Pra, do të marrë kohë, do të marrë kohë, por kjo është në rregull”, komentoi Rama.

Rama e cilësoi veten si një politikan të veçantë në rajon dhe për të mbështetur këtë ide të tij dha edhe një shembull.

“Unë jam për shembull një mik shumë i mirë i Xhorx Soros dhe Rejep Tajip Erdogan, dhe ky është një nivel edhe më i lartë konflikti, le të themi është një duel global”, tha kryeministri.

Biseda u mbyll me një temë krejtësisht apolitike.

“Mali i Zi është i vogël, por është vend i artistëve të mëdhenj. Njëri prej tyre ishte shoku im shumë i dashur nga Tuzi, Leo Dokaj. Ai u nda nga jeta, por ruaj kujtime të mrekullueshme për të dhe falë tij e njoh më mirë skenën e artit malazez dhe historinë e tij të artit, që është e pabesueshme, vërtet e pabesueshme”, përfundoi Rama.

Rama foli edhe për projektin Open Balkan, tema ekonomike që lidhen me bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Malit të Zi si dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 29/01/2023 02:05

  /Ballkani perendimor nuk ka qene KURRE ne pozicion lufte/!!! Me te vertete o z.Rama?! Po L.I.B.,Lufterat ballkanike dhe shkaterrimi i Jugosllavise nga erdhi,nga alienet?! Nuk ka histori boterore si ajo e Ballkanit,por uro te mesojme te mos urrejme njeri-tjetrin dhe te mesohemi me konceptin e tolerences! Dhe sa per faktin qe ke mik Sorrosin dhe Erdoganin,nuk eshte gje per t'u engeldisur e nuk te ben te vecante,thjesht tregon qe je ballkanas tipik ne politike.

  Përgjigju
 • Toni: 28/01/2023 13:25

  Me Sorosin je më shumë se mik. Mjafton të shikosh sa shumë ngjan Zaho me Aleks Soros.

  Përgjigju
  • Or tej: 28/01/2023 16:39

   Aleksi o miku i gruas or teeeejjjjj

  • Loni,: 28/01/2023 16:20

   O Toni je gjigant;Ke shume te drejt hahaaaha, po Pse u nxeve ti o shoku? Ska me suflaqe per ty? Ti mbaruan te gjitha suflaqet Roni, Ani, Fredi, Eri?

 • Eri: 28/01/2023 12:33

  Shpresojm qe kjo situate te normalizohet sa me pare

  Përgjigju
 • Fredi: 28/01/2023 12:32

  Po beni cmos qe kjo situat mos te perkeqsohet

  Përgjigju
 • Ani: 28/01/2023 12:08

  Shpresojm qe serbia dhe kosova ti jap fund ketyre mosmarveshjeve sa me pare

  Përgjigju
 • Roni: 28/01/2023 11:31

  Pasojat e luftes jame menaxhuar mire nga ju

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

A ishte Putin në Mariupol apo sozia e tij? Ukraina publikon FOTOT

A ishte Putin në Mariupol apo sozia e tij? Ukraina publikon FOTOT