Rama-opozitës: I vetmi problem që kam me teatrin është që nuk e prisha dot më para, mori peng 20 vjet skenën kombëtare

 

Kryeministri Edi Rama ka folur në Kuvend për Teatrin Kombëtar, duke iu drejtuar opozitës që duhet ta kishte prishur më para se ka marrë peng skenën kombëtare pasi asnjë trupë e huaj nuk pranonte të vinte të luante. Rama tha se pas ndërtimit në teatër do të organizohen evente ndërkombëtare.

“I vetmi problem që kam unë me teatrin është që nuk e prisha dot më para, i deshën 20 vjet të humbura kot për një paçavure që nuk asnjë vlerë dhe që e mori peng 20 vjet skenën kombëtare, asnjë trupë e huaj nuk pranonte të vinte të luante. Edhe aty do ndodhë e njëjta gjë, në teatrin do ketë festival ndërkombëtare teatrosh, do ketë evenete ndërkombëtare që nuk mund të imagjinohet të ndodhin në atë karakatinën që mbroni ju çdo gjë mbroni ju duhet shkatërruar, mjaftonte dëgjosh juve dhe bëj të kundërtën e asaj që thoni ju, deri tani nuk iu kam parë ti dilni në mbrojtje një gjëje që duhet mbrojtur. Nuk tregoni dot se çfarë monumenti kulture mbrojtët, çfarë pjese të trashëgimisë kulturore shpëtuat.  


Lajmi kryesor:

Butrinti/ PD: Po i jepet me koncesion për 10 vite një fondacioni privat! Rama: Ndryshimi i kufijve të Parkut me kërkesë të UNESCO! Marrëveshja miratohet me 75 vota pro në Kuvend


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Zelensky mbërrin në Kryeministri, momenti kur pritet nga Rama

VIDEO/ Zelensky mbërrin në Kryeministri, momenti kur pritet nga Rama