Raporti alarmues i BE: Bota përjetoi nëntorin e saj më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë

Raporti alarmues i BE: Bota përjetoi nëntorin e saj më të nxehtë të regjistruar ndonjëherë

Foto Ilustruese

Bota sapo përjetoi nëntorin e saj më të nxehtë të regjistruar ndërsa Europa pati vjeshtën e saj më të ngrohtë, sipas një raporti alarmues nga Shërbimi i Ndryshimit të Klimës Copernicus të Bashkimit Europian.

Temperaturat ishin teje të larta në rajone të gjera në të gjithë Europën Veriore, Siberinë dhe Oqeanin Arktik, ku akulli i detit ishte në nivelin e dytë më të ulët të parë ndonjëherë në nëntor.

Shtetet e Bashkuara, Amerika e Jugut, Afrika e Jugut, Pllaja Tibetiane, Antarktida lindore dhe pjesa më e madhe e Australisë gjithashtu panë temperatura shumë mbi mesataren.

Globalisht, nëntori ishte pothuajse 0.8 gradë Celsius (33.4 Fahrenheit) mbi mesataren për 1981-2010, dhe 0.1C (32.2F) më i lartë se vitin e kaluar. Dhe kjo nxehtësi e pazakontë vjen pavarësisht nga efekti ftohës i La Niña.

“Këto të dhëna janë në përputhje me trendin e ngrohjes afatgjatë të klimës globale,” tha Carlo Buontempo, drejtor i Shërbimit të Ndryshimit të Klimës Copernicus në ECMWF.

Ai tha se nëntori ishte “një muaj jashtëzakonisht i ngrohtë” globalisht dhe temperaturat në Arktik dhe Siberinë Veriore mbetën vazhdimisht të larta ndërsa akulli i detit ishte afër shtrirjes më të ulët. “Kjo prirje është shqetësuese dhe thekson rëndësinë e monitorimit gjithëpërfshirës të Arktikut, pasi ajo po ngroh më shpejt se pjesa tjetër e botës,” shtoi ai.

Buontempo tha se politikëbërësit që i japin përparësi zbutjes së rreziqeve klimatike “duhet t’i shohin këto regjistra si këmbana alarmi” dhe të mendojnë më seriozisht se kurrë se si të përputhen më mirë me Marrëveshjen e Parisit 2015. (CNN)

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Dëshironi luftë në Kosovë, Vuçiç: S’duam asnjë lloj përplasjeje me NATO-n

Dëshironi luftë në Kosovë, Vuçiç: S’duam asnjë lloj përplasjeje me NATO-n