rrëzua se kishte 500 kg mbipeshë

Raporti: Avioni i Chapecoense u<br />rrëzua se kishte 500 kg mbipeshë
Autoriteti i Aviacionit Civil në Kolumbi pas hetimeve të kryera ka dalë në përfundimin se avioni me ekipin e Chapecoense në bord ishte në limitin e karburantit dhe kishte mbipeshë.

Në raportin paraprak, thuhet se avioni ku humbën jetën 71 persona ishte në kufi të mbipeshës, ndërsa regjistrimet tregojnë se piloti dhe bashkë-piloti diskutuan mundësinë për të bërë një ndalesë në Leticia (Kolumbi) ose Bogota sepse ishin në kufirin e karburantit.

"Ata ishin të vetëdijshëm se karburanti që kishin nuk ishte i mjaftueshme" tha zyrtari, duke shtuar se gjatë fluturimit piloti, Miguel Quiroga, vendosi të ndalojë në Bogota, por më vonë e ndryshoi vendimin dhe shkoi drejt Medellin ku u rrëzua.

Shumica regjistrimeve audio të paraqitura në Bogota janë nxjerrë nga kutitë e zeza të cilat janë ekzaminuar në Londër nga prodhuesit e pajisjes.

Sipas zyrtarëve, avioni u nis me 500 kg mbi peshën e lejuar.

Ekipi i futbolllit Chapecoense është themeluar në vitin 1973 dhe përfaqëson qytetin e Chapeco, një zonë e rëndësishme industriale në Brazil.

Në 2009 merrte pjesë në kampionatin e serisë D më pas shumë shume shpejt  arriti në kategorinë  e parë duke zënë vendin e 9.

Chapecoense po udhëtonte në drejtim të Medellin për t’undeshur me ekipin e Atletico Medellin për finalen e Kupës së Amerikës Latine.

dy.b/shqiptarja.com

Sipas jush kë do të forcojë më shumë protesta e 7 tetorit?

×

Trump kthehet për fushatë në vendin ku iu bë atentati, Harris viziton zonat e prekura nga uragani Helene