Raporti i Bankës Botërore: Shqipëria me nivelin më të ulët (sa gjysma) të inflacionit të çmimeve të produkteve ushqimore në rajon

Raporti i Bankës Botërore: Shqipëria me nivelin më të ulët (sa gjysma) të inflacionit të çmimeve të produkteve ushqimore në rajon

Banka Botërore

Raporti i Shtatorit i Bankës Botërore për Sigurinë Ushqimore bën një analizë të efekteve të luftës, çmimeve në produktet ushqimore dhe gjendjen e prodhimit/ furnizimit.

Shqipëria rezulton me nivelin e inflacionit të çmimeve të produkteve ushqimore më të ulta krahasuar me vendet e rajonit, pjesë ose jo e Bashkimit Evropian. Rritja e çmimit të produkteve ushqimore në Shqipëri është thuajse sa gjysma e rritjes së raportuar në pothuaj të gjithë vendet e rajonit (BiH, Kosova, Bullgaria, Mali i Zi).

Kryeministri Rama tha se arsyeja kryesore e frenimit të inflacionit në vendin tonë është mburoja financiare e qeverisë mbi çmimin e energjisë.

Raporti i Bankës Botërore

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:31
Shqipëria me nivelin më të ulët të inflacionit në rajon sipas Bankës Botërore, Rama: Rezultat i mburojës financiare të qeverisë mbi çmimin e energjisë

Shqipëria rezulton me nivelin e inflacionit të çmimeve të produkteve ushqimore më të ulëta krahasuar me vendet e rajonit, pjesë ose jo e BE-së, në bazë të raportit më të fundit të Bankës Botërore për sigurinë ushqimore. Këtë fakt e ka bërë publik edhe kryeministri Rama, ku përmes një postimi në Facebooj tha se arsyeja kryesore e frenimit të inflacionit në vendin tonë është mburoja financiare e qeverisë mbi çmimin e energjisë.

“Sipas raportit të shtatorit të Bankës Botërore @worldbank për Sigurinë Ushqimore, në analizën e efekteve të luftës mbi çmimet në produktet ushqimore dhe gjendjen e prodhimit/furnizimit, Shqipëria rezulton me nivelin e inflacionit më të ulët mbi çmimet e produkteve ushqimore, krahasuar me vendet e rajonit. Rritja e çmimeve në Shqipëri është thuajse sa gjysma e rritjes së raportuar në pothuaj të gjithë vendet e rajonit. Arsyeja themelore e frenimit të galopit të inflacionit në vendin tonë është mburoja financiare e qeverisë mbi çmimin e energjisë, i cili mbahet i paprekur nga rritja si rezultat i kompensimit masiv nga buxheti i shtetit”, u shpreh Rama.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Beu: 20/09/2022 11:21

  o jaro, jan eurot e droges qe mbajn ulur kursin edhe spo ndjejme rritjet nga importi.

  Përgjigju
 • Hejzotnaruj: 20/09/2022 06:33

  Gjendjen tone e tregojn te rinjte qe iki, banka boterorve per mendimin tim ka perdor ironi ne kete vlersim

  Përgjigju
 • adi: 19/09/2022 22:49

  Bravo qeveris qe ka marr vendimet e duhura per te perballuar sa me mir kete kriz

  Përgjigju
 • era: 19/09/2022 22:49

  Nga puna e mir e qeveris kemi kete nivel iflacioni

  Përgjigju
 • benbi: 19/09/2022 20:53

  hahaha cme kenaqi rama dhe komentuesit me posjhte. jetojme ne vendin me te mire te botes, me te mrekulueshmin, me te begatin, vendin ku cdo gje ecen cvaj dhe askush nuk ankohet, ku varferia nuk ekziston dhe lumturia eshte e madhe. Ja ketu jetojme ne, ne vendin ku askush nuk iken dhe po zihen te vijne per te jetuar ketu. Kjo sipas truinit te rames, sepse siaps realitetit, varferia ka zene vend kembekryq, aq sa jkemi vendi me i varfer ne europe me diference te madhe me vendet e tjera, ja ketu jetojme ne, jo aty ku mendon rama dhe keto lepiresit ketu poshte

  Përgjigju
  • Or tej: 19/09/2022 23:12

   Te gjithe me celulare te fundit e me makina luksoze i sheh neper rruge.

 • Ylli: 19/09/2022 20:17

  Jemi dijeni se sa shume punohet e sa shum po vazhdojn t vihen ne zbatim prijektet nga ju z.rama bravo

  Përgjigju
 • Klodi: 19/09/2022 20:16

  Kur ounohet fort dhe rezultatet jane pozitive

  Përgjigju
 • Turi: 19/09/2022 20:11

  Po ja pra se shef kto portalet e zenit dalim si me qen ne afrik

  Përgjigju
 • Goni: 19/09/2022 20:10

  Ky lajm duhet ti mbylli gojen opozites

  Përgjigju
 • Toni: 19/09/2022 20:01

  Inflacioni eshte mbi 20% mor qen bir qeni qe vetem genjen.

  Përgjigju
 • Eni: 19/09/2022 19:50

  Fatmiresisht jemi perpjekur shume per te arritur keto rezultate

  Përgjigju
 • Ana: 19/09/2022 19:49

  Pune e paqme e qeverise bravo zoti rama

  Përgjigju
 • Gresa: 19/09/2022 19:45

  Qeveria po mundohet qe gjithcka ne vendin tone te normalizohet

  Përgjigju
 • Bora: 19/09/2022 19:45

  Kete situate qeveria e ka menaxhuar me se miri

  Përgjigju
 • Lea: 19/09/2022 19:44

  Keni marr masat e duhura per ta preballuar sado pak kete krize

  Përgjigju
 • Ergi: 19/09/2022 19:43

  Do mundohemi qe ta kalojme qetesisht dhe krizen e cmimeve

  Përgjigju
 • Dori: 19/09/2022 19:42

  Rama me aq sa ka mundur e ka menaxhuar shume mire krizen e cmimeve

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

E PLOTË/ Rama në Kongresin e PS-së: Shqipëria në BE, amaneti ynë që do ta shlyejë kjo forcë qeverisëse

E PLOTË/ Rama në Kongresin e PS-së: Shqipëria në BE, amaneti ynë që do ta shlyejë kjo forcë qeverisëse