Raporti i OSBE-ODIHR-it, Arben Pëllumbi: Vlerësim më pozitiv i dhënë ndonjëherë për zgjedhjet në Shqipëri, vërtetoi se zgjedhjet ishin të lira dhe të ndershme

Partia Socialiste e konsideron raportin e OSBE-ODIHR-it si një vlerësim të rëndësishëm për zgjedhjet e 25 prillit. Përmes një deklarate, Sekretari Organizativ i Partisë Socialiste, Arben Pëllumbi tha se ky është vlerësimi më i mirë i bërë ndonjëherë.

"Merita i takon qytetarëve shqiptarëve që shprehen vendosmërinë e tyre për të ushtruar të drejtën e votës në përputhje me rregullat dhe standardet në fushatën e zgjedhjeve. Si KAS, ashtu dhe Kolegji Zgjedhor shqyrtuan mosmarrëveshjet zgjedhore. Sa i përket përdorimit të teknologjisë, misioni shprehet se në përputhje me praktikat më të mira, KQZ pilotoi teknologji të reja votimi. U theksua liria themelore, se ne këto zgjedhje në dallim nga zgjedhjet e tjera hetimet filluan zyrtarisht në shumë raste.

Pretendimet nuk u kufizuan në vetëm një subjekt politik. Së pesti, në mënyrë të veçantë janë rekomandimet e OSBE/ODIHR në vendin tonë.

Angazhimi ynë si forca më e madhe politike është adresimi i rekomandimeve. Një numër të rekomandimeve të OSBE dhe Komisionet u adresuan, të tjera mbetën të paadresuar. Dëshirojmë të shprehim gatishmërinë tonë me OSBE dhe për të vijuar përpjekjet me aktorët në vend për të adresuar rekomandimet në frymë e letër”, tha ndër të tjera z. Pëllumbi.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Aktivitetet e kulturës sot: Në kinema ‘Alexandër’, filmi që përfaqëson Shqipërinë në ‘Oscar’! Nis ‘Tirana Gate 2023’! Trupa e Cirkut në Durrës!

Aktivitetet e kulturës sot: Në kinema ‘Alexandër’, filmi që përfaqëson Shqipërinë në ‘Oscar’! Nis ‘Tirana Gate 2023’! Trupa e Cirkut në Durrës!