Raporti INSTAT/ E marta e ‘zezë’, dita e javës me më shumë aksidente

84 aksidente rrugore ndodhën gjatë muajit janar 2022 në vend, teksa trendi vijon të jetë në ulje, me 21.7% më pak se e njëjta periudhë e një viti më parë. Ulje ka pësuar edhe numri i të aksidentuarve, me 28 më pak. Qarku me numrin më të lartë të të aksidentuarve vijon të mbetet Tirana, me 43.6% të rasteve.

Sipas Institutit të Statistikave, shumica e aksidenteve janë bërë nga grup-mosha 25-34 vjeç, duke zënë 33,3 % të numrit të aksidenteve gjithsej. Këtë muaj, ekspertët e INSTAT kanë marrë në analizë edhe shpërndarjen e aksidenteve përgjatë ditëve dhe orareve javore, nga ku ka rezultuar se shumica e aksidenteve ndodhin të martën, duke zënë 26,2 % të numrit total të aksidenteve në 7 ditët e javës.

Orari i paradites është kryesisht kryesori kur ndodhin përplasjet rrugore, duke nisur nga mëngjesi në orën 08:00 deri në 12:00 në mesditë, orar i cili zë 23.8% të aksidenteve.

Muaji shkurt ndërkohë ka nisur jo shumë pozitivisht me aksidentet, të paktën në Tiranë. Në harkun kohor të 17 ditëve janë regjistruar të paktën 4 aksidente fatale në zona të banuara, me 4 viktima, 3 prej të cilave këmbësorë.  

Aksidentet për muajin janar 2023 dhe atë 2022
 

Aksidentet sipas ditëve të javës
 

Aksidentet sipas fashave orare

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë