Rasti pozitiv me koronavirus në Superligë! FSHF, Ministria e Shëndetësisë dhe mjeku njëzëri: Kampionati rifillon nesër

Rasti pozitiv me koronavirus në Superligë! FSHF, Ministria e Shëndetësisë dhe mjeku njëzëri: Kampionati rifillon nesër

foto ilustruese

24 orë e ndajnë Superligën shqiptare nga rifillimi pas tre muajsh për shkak të koronaviursit, por atëherë kur të gjithë po mendonin se si do të zbrisnin në fushë vjen një lajm aspak pozitiv. Një futbollist i Bylisit ka rezultuar pozitiv me COVID-19, duke ngritur mjaft pikëpyetje për rifillimin e kampionatit.

Të kontaktuar nga Report TV si FSHF dhe Ministria e Shëndetësisë thonë njëzëri se protokolli sqaron se duhet të izolohet vetëm individi që rezulton pozitiv, duke lënë të kuptohet se nësër kampionati do të rifillojë normalisht. Ndërkohë burime në klubin e Bylisit bëjnë me dije se menjëherë janë kryer tamponët për të gjithë futbollistët, që nga ana tjetër po qëndrojnë veçmas në dhomë. Brenda 24 orëve priten edhe përgjigjjet, për të kuptuar nëse ka futbollistë të tjerë të prekur apo jo.

I pyetur pak ditë më parë, mjeku Mel Ostreni, i cili ka qenë në grupin e specialistëve të FSHF në diskutimet me Ministrinë e Shëndetësisë për protokollin e masave, se çfarë ndodh me kampionatin nëse një lojtar rezulton pozitiv ai përgjigjet:

“Në bazë të rregullores do izolohet vetëm ai, por do kontrrollohen edhe lojtarët e tjerë. Në këtë rast të gjithë lojtarët do ti nënshtrohen një tampon provë.”

Pra kampionati nuk ndërpritet?

“Ma do mendja që jo, në bazë të rregullave që janë deri tani. Pastaj e ka në dorë qeveria që të vendosë një gjë të tillë,”-thotë Ostreni.

Përsa i përket lojtarit të infetuar te Bylisi mësohet se ai ka rënë në kontakt me virusin teksa ishte në Shkodër, ndërkohë që edhe për të nuk janë të sigurtë 100% nëse është apo jo i infektuar, ndaj ashtu si shokët e tjerë të skuadrës i është nënshtruar një tjetër testi.


Lajmi kryesor:

Një futbollist i Bylisit pozitiv me koronaviurs, pritet përgjigjet e testimeve për skuadrën! Trajneri i Tiranës: Lojtarët kanë frikë! (VIDEO)


Ne.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!

LAJM I FUNDIT/ Qëllohet ndaj Donald Trump, plagoset në njërin vesh gjatë mitingut. Vritet atentatori!