Reagimi i studiueses Ledi Shamku për nobelistin austriak: Shkurt shqip, nobeli aspak Nobel!

Të tjera reagime vijnë për marrjen e Çmimit Nobel në Letërsi nga  shkrimtari austriak Peter Handke. Askush nuk e ka harruar qëndrimin kontravers të tij në ështje të ndryshme politike, e sidmos qëndrimin e tij kundër shqiptarëve të Kosovës.

Studiuesja e njohur Ledi Shamku Shkreli reagon ashpër ndaj kritereve të vlerësimit të Akademisë Suedeze të Nobelit, duke falenderuar Kadarenë që gjuhës shqipe i dha frymë letrare e njerëzore. 

"Nëse Nobelin e merr Peter Handke që refuzon një cmim sepse rebelohet kundër ofensives NATO mbi çnjerëzinë e çetnikëve, nëse Nobelin e merr Peter Handke që mohon genocidin apokaliptik mbi shqiptarët e Kosovës, nëse Nobelin e merr Peter Handke që mban fjalim i përlotur në ceremoninë e varrimit të Millosheviçit duke thene se çdokush do bënte atë që bëri Millosheviçi për popullin e vet, nëse ky është Nobeli, pra i përfaqësuar nga dikush aspak Nobël, unë i kthehem me dëshirë rileximit të “Krushqit janë të ngrirë” dhe falenderoj shkrimtarin që i dha gjuhës sime një të tillë frymë letrare e njerëzore. Kaq!", shkruan studiuesja dhe gjuhëtarja e njohur Ledi Shamku.

 • Sondazhi i ditës:

  A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?

Komento

Komente

 • ben: 11/10/2019 14:46

  ledi eshte nje grua e lexuar dhe e mencur bravo per cka shkruar ky tralalja qenka tralllaaaa

  Përgjigju
 • Tralala: 10/10/2019 15:14

  O zot cfar mekati kan ber shqiptaret qe duhet te degjojn ledi shamkun nje cop injorante..

  Përgjigju
  • Gjergji: 11/10/2019 10:37

   O Zot, copa e idiotit flet per Ledin!×

Lajmi i fundit

John

Pogradec/ Njiheshin me klientët në lokal dhe më pas shkonin në hotel, goditet rrjeti i prostitucionit në Tushemisht! Arrestohen pronari e administroja e hotelit dhe dy prostituta