PD i del në mbrojtje Metës: Po rrëmbehet Presidenca, Gjonaj zhbëri reformën në drejtësi

TIRANË - Partia Demokratike ka reaguar menjëherë pas fjalës së presidenti Meta, i cili solli provat e reja për 'grushtin e shtetit' dhe kapjen mafioze të Gjykatës Kushtuese, duke i dal në mbrojtje atij. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi akuzon Ramën, Gjonaj, Ruçin, KED se të gjithë kanë vepruar në grup për të kapur dhe rrëmbyer kompetencat e presidentit me emërimin e Gjykatës Kushtetuese duke treguar se kanë kapur dhe reformën në drejtësi përmes aktit të ministres Gjonja, ku Meta e akuzoi se botoi vendimin e KED në Fletoren Zyrtare për Vorpsin . Sipas PD, të gjithë treguan se janë shërbëtor të Ramës, por tentativa e tij për të uzurpuar Gjykatën Kushtetuese iu çmontua me fakte nga Meta.

'Tentativa kriminale e Edi Ramës për uzurpimin e Gjykatës Kushtetuese u çmontua sot me të tjera fakte të pakundërshtueshme nga Institucioni i Presidentit të Republikës. Qeveria e Edi Ramës me Etilda Gjonajn, Parlamenti i Edi Ramës me Gramoz Ruçin,  Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i Edi Ramës me Ardian Dvoranin tani janë të provuar me dokumenta zyrtarë se janë pjesë e një organizate mafioze për të asgjesuar pavarësinë e Gjykatës Kushtetuese që në lindje. Me një skemë kriminale, Qeveria ka ndërmarrë veprime aktive për t’i rrëmbyer kompetencën kushtetutese Presidentit të Republikës për emërimin e një anëtari të Gjykatës Kushtetuese dhe për të emëruar aty një shërbëtore politike të Qeverisë', shprehet Bradhi

Gjithashtu përfshirja e ministres së drejtësisë Etilda Gjonaj që ndërhyri për të botuar në Fletoren Zyrtare vendimin e KED për Arta Vorpsin, zhbën reformën në drejtësi dhe thellon më shumë krizën politike .

'Dokumentet e bërë publikë nga Presidenti janë tronditës. Qeveria boton në Fletoren Zyrtare një akt për llogari të KED-së, që sipas Kushtetutës është një institucion pa asnjë lidhje me Qeverinë.  Është një tjetër akt i paprecedentë që minon ndarjen dhe balancimin mes pushteteve, shtetin ligjor dhe besimin e qytetarëve tek drejtësia, zhbën Reformën në Drejtësi dhe thellon krizën politike dhe institucionale në vend', tha Bradhi

G.M./I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento

Komente

 • Dory: 20/02/2020 22:54

  Ikni ore palacovina u bete ju te kulluar... Tik tak po ju vjen ora è nuk dini Ku te fusni kokat

  Përgjigju
 • Ismail: 20/02/2020 18:58

  Edhe nje femije e di qe presidenti eshte mbi palet dhe i paanshem eshte serioz dhe jo karagjoz eshte per rend dhe qetesi jo kundra rendit dhe qetesise

  Përgjigju
 • ERP: 20/02/2020 18:31

  Zhdukuni mor qelbesira. Jeni mbledh te gjithe plehrat bashke. Koha po afron per te gjithe duke filluar nga katunari IM. Vemje

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Në festën e fëmijëve hapen çerdhet dhe kopshtet! Nga nesër s'ka më orare për lëvizjen! Hapen plazhet, palestrat dhe kufijtë tokësorë