Rebelët Houthi sulmojnë anijen norvegjeze, nuk raportohet për viktima

Rebelët Houthi sulmojnë anijen norvegjeze, nuk raportohet për viktima

Foto ilustruese

Një anije është sulmuar në brigjet e Jemenit në Detin e Kuq. Sulmi në anije erdhi pasi kërcënimet janë shtuar nga rebelët Houthi të Jemenit për anijet tregtare në zonë për luftën Izrael-Hamas në Gaza. Gjenerali Yahya Saree tha se një njoftim i rëndësishëm do të vinte së shpejti.

Firmat private të inteligjencës Ambrey dhe Dryad Global konfirmuan se sulmi ndodhi pranë ngushticës vendimtare Bab el-Mandeb që ndan Afrikën Lindore nga Gadishulli Arabik, raporton Timesofisrael.

Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara (CENTCOM) tha më vonë se anija komerciale norvegjeze cisternë e quajtur STRINDA, u sulmua nga ajo që vlerësohet të ketë qenë një raketë e lundrimit kundër anijeve (ASCM) e lëshuar nga një zonë e kontrolluar nga Houthi në Jemen. Sulmi shkaktoi zjarr dhe dëme, por pa viktima. 

 

 

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ UEFA nis procedimet disiplinore ndaj Shqipërisë pas humbjes me Italinë

Euro 2024/ UEFA nis procedimet disiplinore ndaj Shqipërisë pas humbjes me Italinë