POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Receta nga Zonja Vjollca/ Mix perimesh në furrë dhe kombinime me të tjera receta

Receta e parë : Mix perimesh në furrë ( një recetë për qindra të tjera)

2 patëllxhanë

2 kunguj

3 speca me ngjyra

2 – 3 karrota

2 patate

200 gr domate qershi

2 – 3 lugë gjelle peksimadhe

1-2 qepë të kuqe

4 thelpinj hudhër

2 degë selino

Vaj ulliri

Kripë

Erëza

Përgatitja :

Lajmë dhe thajmë perimet dhe më pas i presim ato.

Patatet dhe karrotat i presim në kubikë me brinjë 1 cm.

Patëllxhanët dhe kungujt në kubikë mesatarë

Specat i presim në shirita horizontalisht me gjerësi 1 cm .

Qepën e presim në fera si për sallatë. Selinonë në feta të holla 0,5 cm ose në kubikë me brinjë 0,5 cm.

Domatet i presim në 4 copa.

Të gjitha perimet i vendosim në një tas dhe i rregullojmë me kripë e vaj ulliri dhe i përziejmë.

Në një tepsi shtrojmë letër pjekje e më pas vendosim perimet dhe i hedhim erëzat  që preferojmë. Në fund i pudrosim me peksimadhe dhe e vendosim tavën të piqet në furrë në temperaturën 200ºC për 1 orë.

Pasi të piqet, kjo recetë mund të jetë një pjatë e plotë, por mund të kombinohet edhe me mish, peshk, makarona, rizoto, bollgur, kuinoa, brusketa, pica e të tjera kombinime të shoqëruara me kripë vaj ulliri e limon.  

Ju bëftë mirë!

/al.sp.
Komento