Reciprociteti i targave, deputeti shqiptar në Serbi, Kamberi: Vendimi i Kosovës i drejtë, Vuçiç nuk po zbaton marrëveshjet! Të ndërhyjë SHBA se BE nuk ka fuqi

Shaip Kamberi, deputeti shqiptar në Serbi e ka quajtur të drejtë vendimin e Kosovës për të mos lejuar automjetet me targa serbe në territorin e saj. Kamberi duke folur drejtëpërdrejtë nga Serbia për ‘Report Tv’, thotë se presidenti Aleksandër Vuçiç nuk po zbaton marrëveshjet e nënshkruara mes dy vendeve në Bruksel, ku përfshihet edhe reciprociteti i targave. Sipas tij, vetëm kështu mund të ushtrohet presion ndaj Serbisë që respektojë marrëveshjet dhe ta konsiderojë Kosovën shtet të pavarur. 

“Ka një kohë të gjatë që Serbia nuk respekton marrëveshjet e nënshkruara me Kosovën të arritura në Bruksel, mes tyre edhe reciprociteti i targave. Kosova ka pasur njerëz që kanë kaluar në Serbi, kanë pasur gjithmonë këtë problem me marren e tabelave e pagesat që janë detyruar të bëjnë. Vendimi i qeverisë për marrjen e masës së reciprocitetit ndaj targave të Serbisë duket i drejtë  sepse duhet detyruar që të respektojë marrëveshjet e nënshkruara. Pres nga BE që të insistojë tek Beogradi zyrtar që të fillojë respektimin  e marrëveshjeve që kjo problematikë të zgjidhet. Reagimet e Beogradit janë spektakolare, siç vepron në situata të tilla presidenti Aleksandër Vuçiç, por unë i karakterizoj vetë të nivelit verbal dhe asgjë tjetër”, tha Kamberi.

Për të ulur dy palët në bisedime, Kamberi thotë se duhet të ndërhyjë Uashingtoni zyrtar sepse Bashkimi Evropian nuk e ka fuqinë imponuese ndaj Serbisë që ta detyrojë atë të respektojë marrëveshjet.

“Ka qenë e pamundur që palët të ulen në tryezën e bisedimeve pa ndërmjetësimin e dikujt. BE ka qenë deri më tani ai që ka ndihmuar në bisedime dhe ka ndihmuar në arritjen e disa marrëveshjeve. Por shihet se BE nuk e ka fuqinë imponuese të realizmit të marrëveshjeve, sepse Serbia po i bën bisht disa marrëveshjeve. Raporti i progresit të BE për Serbinë, për vitin e kaluar flet qartë se Serbia se nuk po i respekton këto marrëveshje. Mendoj se përveç Bashkimit Evropian, është Uashingtoni që duhet të angazhohet që të ulë palët në tryezën e bisedimeve që të arrihet marrëveshja përfundimtare që do të sjellë në njohjen e ndërsjellët dhe eliminimin e problemeve Pa përfshirjen e Uashingtonit zyrtar, unë nuk besoj se Serbia do të ulet në tryezë më Kosovën për të arritur një marrëveshje përfundimtare”, u shpreh Kamberi.

Ndërkohë, Kamberi foli edhe për shqiptarët që jetojnë në Luginën e Preshevës në Serbi. Deputeti tha se shpreson që të ketë masa lehtësuese për këtë komunitetin shqiptar, ndërsa pritet vit

“Masa është e imponuar nga Serbia. Shpresoj që Kosova në raport me Luginën e Preshevës të krijojë programe që do nxisin ndihma të drejtpërdrejtë në mënyrë që të ndihmojë nevojat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Kemi disa paralajmërime se vitin tjetër do jetë e përfshire në buxhetin shtetëror të Kosovës”, vijoi deputeti shqiptar në Serbi.

Një ditë më parë Kosova mori vendimin që mos të lejojë futjen e makinave me targa serbe, por këto të fundit duhet të pajisjen me targën e përkohshme kosovare, që kushton 5 euro dhe është e vlefshme për 60 ditë. Reciprociteti i targave është një nga marrëveshjet e nënshkruara mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç nuk e ka pritur mirë këtë vendim, mirëpo vetë Serbia nuk i njeh targat kosovare.

SHBA dhe BE-ja kanë bërë thirrje që tensionet mes dy palëve të ulen, ndërsa kryeministri i Kosovës Albin Kurti thotë se nuk ka për qëllim të destabilizojë ose provokojë, por vetëm po respekton marrëveshjen, afati i së cilës kishte mbaruar më 15 shtator. Sakaq, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mbështetur Kosovën në vendimin e saj, teksa i ka bërë thirrje Serbisë të bashkëpunojë.

SI.E.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto