Reciprociteti i targave, dhjetëra qytetarë serb bllokojnë kalimin në Jarinje me kamionë

 

Forca të shumat të policisë së Kosovë dhe KFOR-it janë vendosur në disa akse rrugore që të çojnë në pikën kufitare me Serbinë në veri të vendit, në Jarinjë.

Përforcimet në terren erdhën pas vendimit që mori sot qeveria e Kosovës, për të zbatuar reciprocitetin për targat për të gjitha makinat që hyjnë nga Serbia. Kundër kësaj nisme disa qytetarë të Serbisë, kanë bllokuar rrugën me kamionë.

Masa e njëjtë pritet të zbatohet edhe në pikat e tjera kufitare..

Ministri i MPB-së Xhelal Svecla përmes një postimi ka njoftuar sot se nga 15 shtatori s’ka në qarkullim asnjë veturë me targat “KS”, duke thënë se targat e vetme ligjore janë ato me mbishkrimin “RKS”
 


Lajmi kryesor:

Reciprociteti me Serbinë, Kosova ndalon hyrjen e automjeteve me targa serbe! Kurti: Nuk duam destabilizim! Vuçiç paralajmëron masa ekonomike dhe politike! SHBA-BE: Të ulen tensionet në veri


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?×

Lajmi i fundit

John

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s: Marrëdhëniet me Rusinë në pikën e tyre më të ulët