Zyrtari i DASH Reeker shmangu Metën gjatë vizitës në Tiranë, Frrok Çupi: Amerikanët ia kanë vënë vizën presidentit, nuk e njohin

Shmangia e presidentit Ilir Meta nga Ndihmës Sekretari Amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Philip Reeker gjatë vizitës së tij në Tiranë, për analistin Frrok Çupi tregon se SHBA-të ia kanë vënë vizën dhe nuk e njohin.

"Ky është një sinjal tjetër se SHBa se njohin presidentin, nuk kanë të bëjnë me të i kanë vënë vizën. Ky është një problem shumë më i madh, është një problem i gjerë. Ne jemi vendi i fundit në ballkan  që po shkundemi nga krijimi i 30 vjetëve. Fati i mirë është se ndodhi, fati i keq është se ndodhi në fund të rajonit", tha Çupi

Sa i përket vendimit të Gjykatës Kushtetuese e cila ka pranuar kërkesën e Bindjes Demokratike të Astrit Patozit për shfuqizuar nenin që i shpërndan mandatet e deputetëve sipas herësit, Çupi tha se kjo tregon që drejtësia po funksionon. 

"Vendimi i kushtetueses duket se drejtësia po funksionon. Ky është një moment i modifikimit dhe i përsosjes së demokracisë e cila vjen e gjitha njëherësh", tha Çupi.

Me këtë vendim pritet që në zgjedhjet e ardhshme të kemi proces zgjedhor me lista 100% të hapura. Kryetarët e partive nuk do të vendosin më pjesën më të madhe të deputetëve. Me shfuqizimin e neni nga Kodi zgjedhor, në të ardhmen, deputeti që fiton numër më të madh votash futet në parlament pavarësisht renditjes. Gjykata Kushtetuese shqyrtoi më 9 qershor 2021 kërkesën e Bindjes Demokratike dhe Lëvizjes Demokratike Shqiptare e Myslim Murrizit në lidhje me shpërndarjen e mandateve dhe mori këtë vendim. 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?