Basha rikthehet në tryezën e 'Zgjedhores'! Rama: Koha nuk pret! SHBA-BE: Mbylleni pa vonesë

Pas takimit me ekspertët e PD për Reformën Zgjedhore, kreu i demokratëve Lulzim Basha tha se opozita është e vendosur që të vijojë punën e saj në Këshillin Politik për zgjedhoren, në mënyrë që "të largojnë një orë e më parë të keqen e vendit, Edi Rama". Basha tha se opozita nuk e ka braktisur kurrë reformën zgjedhore, dhe se bojkoti i 18 majit erdhi pasi artistë e aktivistë po rriheshin me dhunë në bulevard nga kjo qeveri.

"Loja e Edi Ramës se me shkatërrimin e teatrit dhe reforma zgjedhore  do të merrej peng gabohet. Të gjithë e kanë parë këtë plan mafioz që ka për qëllim të pengojë reformën zgjedhore dhe procesin e integrimit që Ramë të përdorë të njëjtat mekanizma për të manipuluar vullnetin e shqiptarëve. PD dhe opozita e bashkuar është e vendosur të mos lejojë këtë gjë dhe tu jap shqiptarëve garancitë për t'iu drejtuar kutive të votimit. Kjo është vetëm fillimi i vendosjes së demokracisë popullore për shkatërrimi jo vetëm të teatrit por dhe kushtetutës. Vendosëm t'ia mohojmë këtë plan dinak dhe diabolik dhe të ofrojmë një rrugëdalje nga kriza duke u angazhuar në reformën zgjedhore që i hap rrugë procesit të integrimit. Ne nuk e braktisëm kurrë dhe nuk mund ta braktisim reformën zgjedhore, pasi këtë kërkon dhe Edi Rama. Nuk e kemi braktisur asnjëherë tryezën, bojkoti i 18 majit ishte se aktivistë dhe artistët po rriheshin në rrugë", tha Basha.

Në lidhje me sistemin zgjedhor, Basha tha se fillimisht duhet të bëjnë reformën  dhe të largojnë këtë qeveri të korruptuar dhe më pas është i hapur që të pranojë çdo sistem demokratik që kërkojnë qytetarët dhe me lista të hapura.

"Nuk ka asnjë propozim dhe asnjë sugjerim të tillë për sistemin danez amerikan. Ka një vullnet timin personal për t'u dhënë shqiptarëve secilin sistem që ata shohin më të përshtatshmin. Le ta largojmë me votë  fillimisht Ramën dhe pastaj le të zgjedhim sistemin më demokratik. Jam i hapur për listat e hapura dhe mospërqëndrimin e pushtetit në duart e një njeriu, por më parë largojmë Ramën", tha Basha.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha foli pas takimit që zhvilloi me ekspertët demokratë të Reformës Zgjedhore në selinë blu. Mbledhja nisi në orës 11:30 dhe të pranishëm në takim ishin Oerd Bylykbashi, Ivi Kaso, Enkelejd Alibeaj, si dhe Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi. 

Më herët përfaqësuesi i mazhorancës në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri t'i çojë një letër të dytë ditën e sotme, duke i thënë se mund të ulen sërish më 26 maj duke lënë të hapur dhe mundësinë e një date me afër nëse PD dëshiron, por vetë Basha nuk dha asnjë datë se kur do të ulej në tryezë.

VIDEO/Deklarata e plotë e kreut të PD Lulzim Basha

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:36
Rudina Hajdari: Basha duhet të pranojë edhe ndryshimin e sistemit

Ish-kryetarja e grupit demokrat, deputetja dhe përfaqësuesja e opozitës në Këshillin Politik Rudina Hajdari ka mirëpritur vendimi e Lulzim Bashës që PD-LSI të rikthehet në tryezë, por kërkon që të pranojë edhe ndryshimin e sistemit.

"E vlerësoj faktin që Lulzim Basha u shpreh i gatshëm për përfundimin e reformës zgjedhore. Është gjë pozitive që ai kthehet në KP, por gjithashtu duhet të pranojmë gjetjen e konsensusit mbi çështjen e ndryshimit të sistemit, në mënyrë që të arrijmë rezultate nga kjo tryezë" tha Hajdari. 

Por Basha ia mbylli derën ndryshimit të sistemit. Ai tha se fillimisht duhet të bëjnë reformën  dhe të largojnë këtë qeveri të korruptuar dhe më pas është i hapur që të pranojë çdo sistem demokratik që kërkojnë qytetarët dhe me lista të hapura.

Ora 16:01
LSI dakord me Bashën për t'u rikthyer në tryezë, Kryemadhi: Të vendosur të realizojmë 'Zgjedhoren'

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi mbështet qëndrimin e Lulzim Bashës për Reformën Zgjedhore për t'u kthyer në tryezë pas bojkotit që nisi me shembjen e Teatrit Kombëtar.

"LSI nuk ka asnjë qëndrim të ndryshëm nga qëndrimi që ka bërë të njohur në emër të Opozitës së Bashkuar kryetari i PD-së zoti Lulzim Basha.

Përmbushja e të gjitha detyrimeve ndaj reformës zgjedhore ka qenë dhe mbetet prioriteti im si Kryetare e LSI-së, ndaj do të vazhdoj të bëj të gjithë presionin e nevojshëm, që ajo të realizohet me konsensus dhe sa më parë, si kusht i rëndësishëm për të rikthyer legjitimitetin e vullnetit të qytetarëve shqiptarë.

Shembja e paligjshme e Teatrit Kombëtar dhe përdorimi i dhunës policore mbi artistët, mbi gazetarët, mbi veprimtarët e shoqërisë civile dhe përfaqësuesit e opozitës, është provokimi i rradhës së Edi Ramës ndaj opozitës dhe qytetarëve shqiptarë, i cili edhe në sallën e Kuvendit vazhdoi me të njejtën gjuhë fyese dhe provokative, për të na detyruar të largohemi nga tryeza e reformës zgjedhore.

Por pavarësisht dhunës policore, pavarësisht gjuhës fyese, provokuese dhe urrejtjes së Edi Ramës, e ritheksoj edhe një herë se ne jemi të vendosur të realizojmë reformën zgjedhore dhe largimin përfundimtar të tij nga pushteti, si kusht për rikthimin e demokracisë në vend" thotë Kryemadhi.

Ora 15:26
Edhe BE përshëndet rikthimin e opozitës: Mbylleni 'Zgjedhoren' pa vonesa, është kusht

Edhe ambasadori i BE-së në Tiranë Luigi Soreca ka përshëndetur kthimin e opozitës në tryezën e reformës zgjedhore. "Mirëpresim vendimin e Lulzim Bashës për të rifilluar punën ndër-partiake për Reformën Zgjedhore në Këshillin Politik. Ajo shërben për interesin më të lartë të Shqipërisë dhe kontribuon për të përfunduar këtë reformë të rëndësishme pa vonesë, në mënyrë që të përmbushë kushtin e vendosur marsin e kaluar Komisioni Europian" tha ai.

Ora 15:21
Rama: Përshëndes kthimin e opozitës në Reformën Zgjedhore, inshallah këtë herë ta mbyllim

Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur deklaratën e Lulzim Bashës, i cili u shpreh se opozita nuk e ka braktisur Reformën Zgjedhore duke nënkuptuar rikthimin në tryezë pas bojkotit. "Kthimi i opozitës jashtëparlamentare në tryezën e Reformës Zgjedhore një kthesë për t'u përshëndetur! Më mirë vonë se kurrë dhe inshallah këtë herë deri në mbylljen e këtij procesi të stërzgjatur, sepse koha nuk pret dhe me vullnet të mirë mund të arrihet shpejt në konsensus" shkruan Rama.

Ora 15:14
'Nuk e kemi braktisur tryezën për Zgjedhoren'/ Kim: Presim që liderët e tjerë të bëjnë të njëjtën gjë

Vendimin e kryedemokratit Lulzim Basha për të mos braktisur tryezën e Reformës Zgjedhore, e ka përshëndetur edhe ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim.

"E mirëpresim vendimin e Lulzim Bashës për t'u ulur në tryezë për Reformën elektorale. Presim që liderët e tjerë të bëjnë të njëjtën gjë", shkruan Kim.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  S'ka marrëveshje për reformën, a duhet të ketë qeveri tranzitore përpara zgjedhjeve parlamentare?

Komento

Komente

 • Turi: 24/05/2020 19:18

  Ndrysho sistemin elekroral moj...

  Përgjigju
 • Nuk behemi fasade!: 23/05/2020 09:12

  Fasade ... jo ! Tashti me sa duket do behen GARNITURE . C’te kete ndodhur ?!!! LEPURUSHET duan te bejne stan, po a behet stan me lepuj?!!!

  Përgjigju
 • Emigranti: 23/05/2020 01:39

  Z Kim mos u mer Me Ramen se ai Me dy batuta te con ty ne origjine

  Përgjigju
 • Emigranti: 23/05/2020 01:36

  Kjo ambasadorja amerikane ne politiken shqipetare si PIPERI I ZI NE KOS z Kim shiko SHTETASIT amerikane ne shqiperi kjo eshte detyra jote Nuk ke kapacitet ti te merresh Me Ramen

  Përgjigju
 • nik: 22/05/2020 18:24

  Amerika gjithmon e ka desht shqiperine dhe danimarka eshte shteti me demokratik ne evrope. Kush mbeshtet sistemin sgjedhor danez e don interesin e shqiperis demokratike. kush esht kunder don vec karrigen e kryeministrit dhe don te pasurohet ne kurriz te popullit.

  Përgjigju
 • O tej: 22/05/2020 17:57

  Vec Natd Noka i ben dum kedaj pune.Ai sivlla me i magjarin eshte figura potenciale qe udheheq opoziten drejt fitores sigurt ne vitin 2050

  Përgjigju
 • Beni: 22/05/2020 17:56

  Shume komentues e kuptuan me ne fund qe te tre partite nuk duan ndryshimin e sistemit elektoral me lista te hapura,,,sepse e dine se nuk i voton njeri,,kush e voton meten,berishen,ramen,kryemadhin,,ndoken,shehin,vasilin,etj.AMERIKA DUHET TE INSISTOJE QE TE KEMI LISTA TE HAPURA...

  Përgjigju
 • vjosa: 22/05/2020 17:15

  NDRYSHONI SISTEMIN ME LISTA TE HAPURA OSE ASNJE VOTE NUK KENI PER TE MARRE NGA POPULLI,,,ATO VOTA DO TI MARRE MURRIZI..

  Përgjigju
 • Ncnnc: 22/05/2020 16:55

  Basha Thote me kete sistem me vjedh Rama zgjedhjet. Tani Thote te heqim Ramen, pastaj Ndryshojme sistemin. Pra, te rri une kryetare opozite humbes sa te Dale ne pension Rama. Cpolitike!

  Përgjigju
 • Vloreee: 22/05/2020 16:47

  Eeee cja moren frymen ktij popolli.... ropt ku ti ken

  Përgjigju
 • ZHGARAVINAT: 22/05/2020 16:44

  O Zot si është katandis partia urrin pd. Deri dje thoshin s'ulmi kur tani po do ulemi po kush është ai kodosh elektorat që ju beson këtyre qelbësirave. Po ai bifi kurvës i ashuquajzur artist edmond budmuti që ka qen komonist me test dhe i vllai veteriner në kombinat të mishit ka qen veteriner po njeri i pështir hajdut servil e njeri i pështir gjergj budina. Ky edmond budkaka tha që do rëzonte qeverin ku e rëzoi apo kshu flasin plera si edmond kaka. Me të gjith vëllain tjetër tao tao. O ZOT çfar monstrash dalin nëpër këmb e zhgaraviten për një tas sup. Po kam dhe një gjë dhe edi rama s'është bur më i mir se kta vemjet e pd.

  Përgjigju
 • dada: 22/05/2020 16:33

  o zot sa femije kopshti jane keto te Pd. sa i rreh edi rama ikin nga tryeza dhe thone o ma ai na rrahu sa kuptoj qe nuk jane rrahur ulen prap . prandaj nuk besohet tek kjo opozite

  Përgjigju
 • Monik Lavire: 22/05/2020 16:20

  O Mona meqenese je dakort me Bashen per tu kthyer ne tryrze a nyk na thua veshin ja kafshove Edi Rames apo i kafshove ko....

  Përgjigju
 • Ben Tirinci: 22/05/2020 16:19

  E Luluq kalamoni si dordolec i lagur te vuri k*qet ne bigell USA?

  Përgjigju
 • Festim: 22/05/2020 16:18

  Po ti qenke pederast krejt mor!

  Përgjigju
  • Shqiperia: 22/05/2020 17:02

   Ti je aktori kryesor ne film

 • Vlora: 22/05/2020 16:17

  Edhe sa shembuj te tjere do te doje Elektorati PD-se qe kryesia e PD eshte koke e kembe buratino? Mase ju mjafton dhe ky i sotmi. Si cjapi te kasapi prape. Keta molomenet po e firmosin muaj pas muaji burgun e tyre me doren e tyre. HAHHAHAHAHAHHAHA mvjen per te qeshur, sidomos me familjen e presh-identit.. eh fillo shit pronat ne Londer se sqenka pune kjo..... Po Basha gjumashi?? ... uli koken prape.. hahahhaha. Sa gjynah mvjen per ata qe i votojne le qe edhe per te votuar nuk i la Basha doli Fuoristrada. Terhiqeni zarr ce doni ate kryetar o demokrate te shkelqyer..na jepni alterantiva se kur sjepni alternativa normale qe do thoni eshte rregjim...

  Përgjigju
 • Rahman Gashi: 22/05/2020 16:14

  U trembe o politikani I rrugeve. U trembe se te linin jashte dhe mbarove politikisht. Ti I mbaruar je politikisht po prape po mos te kishe hyre do kishe vdekur politikisht

  Përgjigju
 • YYY: 22/05/2020 15:25

  USA: -Ne rrjesht qener!

  Përgjigju
 • Sidrit Golemi: 22/05/2020 15:22

  Sali Rama, Rame Sale', ky e ka Monen ne brenda ne b*the ore'. Nuk ekziston dot pa biberon.

  Përgjigju
 • Tosi: 22/05/2020 14:35

  Mos harroni ne komisionin e eksperteve kllufin e pd leshelis priftin pastor Imzot Dorian Telit barkderri se ai eshte gjithollogu i pd se.

  Përgjigju
 • Sidrit Golemi: 22/05/2020 14:24

  u erdhen hemorrioidet tani .

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ndërron jetë 88-vjeçari nga arresti kardiak, bartës i COVID-19 por asimptomatik