Reforma Zgjedhore/ Opozita: Sollët 1 javë me vonesë draftin! Gjiknuri: Gati të tërhiqem e të pranoj dështimin vetëm që të ruajmë qetësinë tuaj

 

Në Komisionin e Reformës Zgjedhore, deputetët e opozitës janë shprehur se drafti i ka mbërritur me vonesë, ndonëse prej 1 jave është dekretuar data e zgjedhjeve të 14 majit. Sa i përket letrës së Petrit Vasilit, Damian Gjiknuri u shpreh se është politike dhe u shpreh se është i gatshëm që të tërhiqet dhe të mosn preket asgjë nga Kodi Zgjedhor e të pranojë dështimin.

Pjesë nga diskutimi

Oerd Bylykbashi: Ka një javë që presidenti I Republikës ka dekretuar datën e zgjedhjeve. Drafti na ka ardhur tani, vë në diskutim punën e organeve që do të hartojnë ndryshimet. Gjithë kjo turbullirë, nuk ka të drejtë parlamenti ta bëjë, ka subjekte të tjera që nuk janë në këtë sallë, mund të dëmtohen, mund të dëmtohen edhe këto forca që janë këtu. Aq më tepër që vini edhe me paketa të mëdha, të ndryshojmë kodin zgjedhor, dhe drafti ka ardhur vetëm 5 muaj e gjysmë para zgjedhjeve. Kur do jemi në gjendje t’i themi subjekteve zgjedhore shihni se e keni fushën e lirë, ky komision të ketë të qartë se çfarë po bën, ndryshime që cenojnë procesin zgjedhor. Ne duhet të shohim çfarë nuk cënon procesin zgjedhor që ka nisur tashmë.

Enkelejd Alibeaj: Javës së kaluar Vasili ka sjellë një shkresë, një nga cështjet kryesore që duhen adresuar janë rekomandimet e OSBE-ODIHR,në materialin që është shpërndarë, janë të paraqitura. Punës së ekspertit të PD nuk duhet tu vendosen kufizime. Te ndryshimet që afektojnë zgjedhjet lokale, të ecet më shpejt. E nxjerrim nga shinat ndonjëherë komisionin për shkak të politikës.

Damian Gjiknuri: Letra e Vasilit i është shpërndarë të gjithë anëtarëve të Komisionit. Nuk pashë asnjë risi të shtuar nga konferencat për shtyp. S’i dhashë rëndësi të vecantë. Të gjitha janë deklarime politike. Nuk ka asgjë të keqe. S’mund të hapim hapësirën e debatit pafund se s’kemi një listë dëshirash. Ne do nisemi te disa parime. Unë jam me parimin që nëse opozita dëshiron që të mos prekim asgjë dhe për të ruajtur stabilitetin ligjor, e pranoj dështimin dhe të mos merremi me reformën zgjedhore. E dyta jam dakord të shqyrtohen propozime për rolin e administratës. E kuptoj që opozita e ka merak rolin e shtetit, por shteti s’mund të ngrijë se ka zgjedhje. Shteti është mbi palët. Mendoj që të bëhet propozimi nga ekspertët për punën e bërë. Ose nëse keni ide ta ndërpresim këtë punë, s’më pëlqen dështimi por shkoj për stabilitetin politik dhe qetësinë e opozitës.


Lajmi kryesor:

Reforma zgjedhore/ PD propozon 'fushata të varfra': Ndalohen kreditë dhe dhuratat, partitë të shfrytëzojnë vetëm fondet publike e kuotat e anëtarësisë


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Kthjellime në të gjithë territorin, si parashikohet moti sot

Kthjellime në të gjithë territorin, si parashikohet moti sot