Fillimi i vitit të ri akademik, rektori i UT: Mësimi online deri në një urdhër të dytë! Shpresoj të kthehemi sa më parë në auditor (VIDEO)

Një ditë përpara fillimit të vitit të ri akademik, rektori i Universitetit të Tiranës, Artan Hoxha ka publikuar një videomesazh për të gjithë studentët.

Ai thotë se situata e krijuar për shkak të koronavirusit ka detyruar që mësimi të zhvillohet online deri në një urdhër të dytë.

Gjithashtu Hoxha siguron të gjithë studentët që janë marrë masat e nevojshme për mbarëvajtjen e vitit të ri akademik.

"Të dashur studentë dhe kolegë. Ju uroj suksese dhe mbarësi për fillimin e vitit të ri akademik 2020-2021. Ky është një fillim viti i ndryshëm i diktuar nga situata e përgjithshme e zhvillimit të pandemisë për shkak të përhapjes së koronavirusit dhe që na ka detyruar të riorganizohemi dhe t'i përgjigjemi në interes të mosndërprerjes dhe zhvillimit të proceseve akademike në kushtet e imponuara. Në këtë situatë të pazakontë përkohshme, ruajtja e shëndetit tuaj është prioritar. Universiteti i Tiranës ka marrë masat e nevojshme për të garantuar mbrojtjen e jetës së studentëve, personelit akademik dhe stafeve ndihmës. Autoritetet kanë marrë përsipër përgjegjësinë e garantimit të proceseve akademike pavarësisht vështirësive dhe të papriturave që do të krijohen nga kjo pandemi. Dua tju falenderoj për punën në përmbushjen e detyrimeve në mbarëvajtjen e vitit akademik. Të nderuar studentë ju uroj suksese sidomos atyre që hyjnë për herë të parë në Universitetin e Tiranës. I bëj thirrje për mirëkuptim, bashkëpunim dhe nevojë absolute për të bërë kujdes në zbatimin e rregullave dhe protokoll" - thotë Hoxha.

Teksa nesër studentët do të nisin vitin e ri akademik, vetëm 4 ditë para kësaj date komiteti teknik i ekspertëve të shëndetësisë, u dha lajmin se për të paktën një muaj do të duhet të mos i shkelin auditoret dhe mësimin ta mbajnë online.

Edhe në një shkresë e ministrisë së Arsimit që të paktën studentët e viteve të para të zhvillojnë javën e parë të mësimit në auditore, u rrëzua nga Ministria e Shëndetësisë duke i rikonsideruar universitetet të rrezikshme për përhapjen e infeksionit COVID-19.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Realiteti UPT: 02/11/2020 03:39

    Shume dakort jam qe te behet online, nuk ka asnje gje te keqe. Un jetoj ne Canada dhe ne shume kurse i bejme online, sidomos tani gjate pandemise. Por nje gje nuk arrij te kuptoj. Si do ta arrini ju kete gje?????? Faqa e politeknikut nuk punon fare, te le per te deshiruar. Un kam studiuar ne fakultetin e ndertimit, dhe u futa ta shikoj online se si eshte e ndertuar: nuk ka asnje gje, domain i vjedhur ose i papaguar, dhe per me teper nuk keni asnje sektretari qe mund te komunikosh dhe te kerkosh dicka, pervecse e_maili dhe numri personal (jo zyrtar) i dekanit. ??????? Keni shume pikepyetje dhe gjera per te bere, nese doni te kaloni online si bota. Pasi me kete gjendje te mjeruar me duket me shume si propagande sesa realitet. FLM

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë