Renditja e UEFA-s/ Italia kërkon pesë skuadra në Champions League, vendimtare sfidat e Romës dhe Milanit

Renditja e UEFA-s/ Italia kërkon pesë skuadra në Champions League, vendimtare sfidat e Romës dhe Milanit

Trofeu i Champions League

Mbrëmja e Europa League e cila do të fillojë sonte me fillim në orën 18:45 mund të jetë vendimtare për të gjithë futbollin italian. Në lojë është renditja e UEFA-s dhe mundësia për të dërguar pesë skuadra italiane në Ligën e Kampionëve të sezonit të ardhshëm, kompeticion me format të ri.

Për momentin Italia është në komandë me 15.142 pikë, kjo pas barazimit të Napolit 1-1 me Barcelonën, një avantazh të qartë ndaj Gjermanisë (14,071) dhe Anglisë (13,875 pikë).

Rezultatet e Milanit dhe Romës do të jenë thelbësore. Përveç çdo suksesi individual në dy ndeshjet e planifikuara, triumfi mund të rritet falë pikëve të siguruara për kalimin në fazën e 1/8 të kompeticionit.

Në këtë kuptim, Roma-Feyenoord duke pasur parasysh ekuilibrin 1-1 pas ndeshjes së parë në Holandë, mund të rezultojë të jetë ndeshja e mbledhjes së pikëve për Ligën italiane.

Kujtojmë se në renditjen speciale që gjeni më poshtë, dy pozitat e para kanë më shumë peshë. Në këtë kuptim gara e futbollit italian është me Anglinë, aktualisht në vendin e tretë.

Për më tepër, Italia është e vetmja, së bashku me Francën, si Federatat më të mira që kanë ende në garë të gjitha ekipet e tyre: Inter, Milan luan sot me Rennes, Napoli, Lazio, Fiorentina, Roma luan kundër Feyenoord dhe Atalanta.

RENDITJA 2023-2024

1) Italia – 15,142 pikë (një vend shtesë në Champions League)

2) Gjermania – 14,071 pikë (një vend shtesë në Champions League)

3) Anglia – 13,875 pikë

4) Spanja – 13,062 pikë

5) Franca – 12,250 pikë

6 ) Republika Çeke – 12,000 pikë

7) Belgjika – 11,800 pikë

8) Turqia – 11,000 pikë

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

DIREKT/ Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! Manchester City 1-1 Real Madrid, ndeshja e Champions shkon me shtesë (GOLAT)

DIREKT/ Bayern Munich mposht 1-0 Arsenalin dhe kalon në gjysmëfinale! Manchester City 1-1 Real Madrid, ndeshja e Champions shkon me shtesë (GOLAT)