Rënia e konsumit, qeveria franceze do të shpenzojë 200 milionë euro për të shkatërruar verën dhe për të mbështetur prodhuesit

Rënia e konsumit, qeveria franceze do të shpenzojë 200 milionë euro për të shkatërruar verën dhe për të mbështetur prodhuesit

Foto ilustruese

Qeveria franceze njoftoi një plan prej 200 milionë euro për të shkatërruar verërat e tepërta dhe për të mbështetur prodhuesit, të cilat po përballen me mbiprodhimin dhe krizën e kostos së jetesës që po shkatërron industrinë.

Vendimi vjen mes një vorbulle problematikash me të cilat po përballet industria, duke përfshirë një kërkesë në rënie për verë pasi më shumë njerëz pinë birrë artizanale.

Shumica e 200 milionë eurove do të përdoren për të blerë aksione të tepërta, me alkoolin që shitet për përdorim në artikuj të tillë si dezinfektues duarsh, produkte pastrimi dhe parfum.

Në një përpjekje për të reduktuar mbiprodhimin, paratë do të jenë gjithashtu në dispozicion për vreshtarët për të kultivuar produkte të tjera, si ullinjtë.

Në derdhjen e parave në industri, qeveria franceze synon të ndalojë “kolapsin e çmimeve… në mënyrë që prodhuesit e verës të mund të gjejnë përsëri burime të ardhurash”, tha Ministri i Bujqësisë Marc Fesneau.

Pavarësisht nga ndihma financiare, një fond fillestar i BE-së prej 160 milion €, të cilin qeveria franceze e rriti deri në 200 milion € – industria e verës duhet “të shikojë nga e ardhmja, të mendojë për ndryshimet e konsumatorit…dhe të përshtatet”, shtoi ai.

Të dhënat e Komisionit Evropian për vitin deri në qershor tregojnë se konsumi i verës ka rënë 7% në Itali, 10% në Spanjë, 15% në Francë, 22% në Gjermani dhe 34% në Portugali, ndërsa prodhimi i verës në të gjithë bllokun – zona e prodhimit të verës më e madhe në botë – u rrit 4%.

 

 

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Izraeli dhe Hezbollahu shkëmbejnë zjarr për të tretën ditë radhazi

Izraeli dhe Hezbollahu shkëmbejnë zjarr për të tretën ditë radhazi