Rep-pop/ Artistë që interneti i ndihmoi të bëheshin të njohur dhe talenti të shkëlqenin

Nuk ka rëndësi se si fillon të bësh realitet ëndrrat e tua, me rëndësi është rrugëtimi drejt destinacionit që gjithmonë arrihet me punë dhe përkushtim.

Shumë prej artistëve që sot i shohim me adhurim për punën dhe krijimet e tyre,  kanë qenë si NE, në kërkim të versionit më të mirë të vetes.Me një kitare në dorë dhe shpresën, shumë këngëtarë e kanë nisur karrierën e tyre përmes internetit.

7 vite përpara se të këndonte "Summer of Love", këngëtari Shawn Mendes ishte një djalë i ri që bënte video duke kënduar me kitare dhe i publikonte në youtube.  Pas dhjetëra videosh në internet, këngëtari arriti të merrte famë me publikimin e këngës ‘As long as you love me” të Justin Bieber.  E ndërsa dikur ka qenë adhuruesit i tij, sot Shawn dhe Bieber kanë bërë edhe një bashkëpunim së bashku.

Edhe meqenëse ra fjala te Justin Bieber, a e dini ju si e ka nisur karrierën ylli i pop-it? Në youtube, aty ku ai publikonte video duke kënduar këngët e tij të preferuara  Pikërisht përmes kësaj platforme, e dëgjoi rastësisht edhe producenti që e ndihmoi të realizonte këngën e tij të parë “One Time”. Sot Justin është në ndër këngëtarët më të suksesshëm të gjeneratës së tij.

Një tjetër këngëtar i cili e ka nisur karrierën përmes internetit është edhe i preferuari i të rinjve, The Weekend.  Për të riun me origjinë nga Toronto, gjithçka nisi 12 vjet më parë, ndërsa po bënte hapat dhe përpjekjet e tij për t’u bërë pjesë e industrisë. Artisti, i “maskuar” me emrin The Weekend, të cilin e mban deri më sot, e përdorte atë për të publikuar muzikën e tij në internet. *Efekt*  Ju desh vetëm 1 vit për të realizuar këngën e tij të parë, ndërsa sot artisti numëron 51 të tilla.

Këngëtari me flokët ngjyrë karrot, Ed Sheeran e nisi gjithashtu karrierën e tij të suksesshme përmes videove që publikonte në internet. I thjesht, me kitare dhe zërin e ngrohtë, ai u bë shpejtë i dashur për publikun që e dëgjonte. Sot Ed Sheeran është një nga artistët me këngët më të dëgjuara në histori.

Këto ishin disa prej artistëve që interneti i ndihmoi të bëheshin të njohur dhe talenti të shkëlqenin!

J.GJ./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tigri da soggiorno: 14/01/2022 16:53

    Asht e vertet dhe pak e çuditshme ,duhet shumë përkushtim,punë , këmbëngulje por sipas meje edhe shumë fat.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Vance, kandidati për nënpresident, mban fjalimin në Kuvendin Kombëtar të Republikanëve

Vance, kandidati për nënpresident, mban fjalimin në Kuvendin Kombëtar të Republikanëve