Rep-pop/ Festivali i 60-të i Këngës, kush do të shkojë në Eurovision? Garë e fortë mes Alban Ramosajt dhe Ronela Hajatit (VIDEO)

Përgatitjet për festën më të madhe muzikore në Evropë, 'Eurovision', pjesë e së cilës është edhe Shqipëria prej vitit 2004 kanë nisur!

Tashmë janë zgjedhur 20 këngët pjesëmarrëse, që do të performohen në skenën e Edicionit të 60-të Festivalit të Këngës.

Rep-pop ka përgatitur një listë me artistët dhe këngët më të pëlqyera nga publiku.

Evi Reçi është nja vajzë shumë aktive e ekranit shqiptar vitet e fundit Por ajo asnjëherë nuk ka harruar dashurinë e saj të parë, muzikën. Evi është pjesë e botës së muzikës që prej 2007, por provoi veten në festivalin e Këngës për herë të parë vitin e kaluar me këngën "Tjerr". Ajo do të jetë pjesë e skenës së Festivalit edhe këtë vit me këngës "Më duaj".

Konkurrentja e radhës është vetëm 21 vjeç! Ajo Ester Zahiri dhe është hera e parë që merr pjesë në festival me këngën “Hienat”. Duke folur për pjesëmarrjen e saj ajo tha “Pjesëmarrja është fitorja ime. Kjo është një garë, dhe kam hyrë me një synim. ka artiste shumë të rinj dhe kjo është një gjë shumë e mirë.”

Megjithëse një artiste e re, ajo nuk është një emër i padëgjuar për ne, pasi që në moshë fare të vogël ka qenë pjesë e konkurseve të ndryshme.

Endri dhe Stefi Prifti është duoja muzikore me e dashur për publikun.

Më të mirët e serenatave korçare nuk mund të mungonin nga festivali i 60-të i Këngës.

Kënga “Triumfi i jetës” është krijuar në respekt të njerëzve që kanë humbur jetën dhe atyre që janë duke luftuar me të, por në të njëjtën kohë përmes muzikës i jep shpresë personave që nuk i kanë më njerëzit e dashur.  Kënga përcjell mesazhin se dashuria dhe jeta gjithmonë triumfojnë mbi vdekjen.

Ronela Hajati është një artiste mjaft e suksesshme dhe e njohur e skenës muzikore shqiptare. Megjithëse ka marrë pjesë në shumë festivale, kjo është hera e parë që Ronela aspiron të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision. Këngëtarja do të vijë në skenë me “Sekret”, një këngë, muzikën dhe tekstin e së cilës e ka krijuar vetë.

Ronela Hajati, deri më tani ka grumbulluar mbi 1 milionë klikime dhe është një ndër pretendetet për te fituar çmimin e madh! Po kush është konkurrenti më i fortë i Ronelës?

Më me shumë se 1.3 milion klikime, publikun duke se ka zgjedhur fituesin dhe ai është padiskutim Alban Ramosaj.

Këngëtari i ri ka krijuar vetë posaçërisht për këtë festival këngën “Theje”. Ngjyra vokale dhe pasioni në zë, duket se kanë qenë elementet që kanë fituar menjëherë zemrën e publikun.

Artisi është fituesi i “Këngës Magjike” A mendoni që do të jetë ai që do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision”?

Këto janë këngët me më shumë klikime dhe të preferuarat e publikut. Festivali do të mbahet më 27, 28 dhe 29 dhjetorit live nga pallati i Kongreseve! Ju, kush mendoni se do fitoi?

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • anna: 27/12/2021 11:41

    Perseri do te degjojme klithmat e ALBAN Ramosaj si tek kenga magjike qe vetem bertiste e hingellinte duke na e shpifur.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Censi2023/ Kisha Orthodhokse: Të dhënat nuk pasqyrojnë realitetin, qytetarët nuk u pyetën për përkatësinë fetare

Censi2023/ Kisha Orthodhokse: Të dhënat nuk pasqyrojnë realitetin, qytetarët nuk u pyetën për përkatësinë fetare