Reshjet/ Rruga e vjetër Milot-Rubik e bllokuar prej dy javësh, rrjedha e lumit Mat ka gërryer trasenë (VIDEO)

Rruga e vjetër nacionale Milot-Rubik ka dalë jashtë funksioni prej të paktën dy javësh. Ky segment rrugor është i bllokuar, pasi ka pësuar shembje në disa vende.

Një masiv dherash dhe gurësh ka rreshqitur pranë Rrasfikut, ndërsa dhe rrjedha e lumit Mat ka gërryer trasenë e rrugës. Situata ka agravuar pas reshjeve të dendura të shiut.

Në hyrje të këtij segmenti rrugor pranë Urës së Zogut është vendosur një tabelë që tregon se kanë nisur punimet që me 15-dhjetor te vitit 2020 për stabilizimin e rreshqitjeve dhe ndërhyrja duhet të përfundojë brenda 4 muajve, por në rrugë nuk shihet asnjë makineri apo punonjës.

Bllokimi i rrugës ka krijuar vështirësi në lëvizje për banorët e fshatrave përreth Rubikut të cilët duhet të qarkullojnë nga rruga e kombit për të lëvizur drejt Rrëshenit apo Lezhës e Tiranës një distancë mjaft e largët.


Lajmi kryesor:

10 cm borë në Korçë, prezencë akulli në rrugë, probleme me energjinë në disa fshatra! ‘Zbardhet’ dhe Llogaraja! Rruga Lezhë-Milot e bllokuar (Pamjet)


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij