Restaurimi i Mikelanxhelos në një dokumentar të jashtëzakonshëm

Restaurimi i Mikelanxhelos në një dokumentar të jashtëzakonshëm

Vepra “Pietà” e Michelangelo

Të shtunën pasdite, Rai Storia ripropozoi një dokumentar të famshëm nga viti 1973 (ai është gjithashtu i dukshëm në Rai Play). Është “Dhuna dhe devotshmëria” e Brando Giordani dhe është kronika e fazave të restaurimit të “Pietà” të Mikelanxhelos në Bazilikën e Shën Pjetrit, pas një vandalizmi të çmendur. Më pas u transmetua bardh e zi, sot është e dukshme me ngjyra. Maj 1972: Laszlo Toth, duke thirrur “Unë jam Jezu Krishti i ringjallur nga të vdekurit”, sulmoi Pietà-n e Michelangelo, duke sulmuar kryeveprën me 15 goditje me çekiç.

Në pak sekonda, por vdekjeprurëse, skulptura e çmuar pësoi dëmtime serioze: hunda, qepallat, krahu dhe bërryli i Virgjëreshës u thyen. E transportuar në Muzetë e Vatikanit aty pranë, vepra u rikthye në shkëlqimin e saj origjinal në vetëm gjashtë muaj. Ekskluzivisht në mbarë botën, me vullnetin e shprehur të Palit VI, Brando Giordani (babai i tij, Igino, bashkëthemelues i Lëvizjes Focolare, ishte një bashkëpunëtor i gjatë i Osservatore Romano) kishte për detyrë të shkrepte imazhet e përpikta dhe punë shumë delikate, me interes mbarëbotëror.

Pas rikuperimit të fragmenteve, në kabinetin e kërkimit shkencor në Vatikan, trupa rifillon punën e teknikëve që eksperimentojnë me përbërjen e mastikës që do të përdoret për ta ngjitur dhe përzierjen e nevojshme për të ndërtuar fragmentet që mungojnë.

Nga data 22 tetor, pra, një laborator i improvizuar ngrihet në kapelën e Pietà në San Pietro: dhe këtu zhvillohet - nën syrin e kamerave - faza e fundit e punës, ribashkimi i pjesëve, deri në 30 nëntor, Virgjëreshës iu “qep krahu”. Pse një dokumentar i tillë nuk do të gjente më hapësirë ​​sot në TV gjeneralist? A besohet se publiku nuk është më në gjendje të kuptojë apo të interesohet për një temë të tillë në dukje elitiste? A është kultura tani një vend i varfër i dërrmuar nga abuzimet me pushtetin?Il Corriere della Sera, Si

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

'Slava Ukraini!', Rama i prerë: Kombet e vogla s’duhet të kthehen në ushqim për Rusinë, solidaritet për Ukrainën!

'Slava Ukraini!', Rama i prerë: Kombet e vogla s’duhet të kthehen në ushqim për Rusinë, solidaritet për Ukrainën!