Restorantet i kanë hequr nga menutë, ky është vendi ku qepa konsiderohet 'luks'

Restorantet i kanë hequr nga menutë, ky është vendi ku qepa konsiderohet 'luks'

Qepë

Mes 9 milionë – 11 milionë dollarë qepë u konfiskuan nga zyrtarët në Filipine vitin e kaluar, sipas mediave lokale. Perimet përbënin 30% të produkteve bujqësore të kontrabanduara.

Atualisht qepa është produkti që kushton më shumë se mishi në vendin aziatik dhe është kthyer në luks për shumë konsumatorë.

Rizalda Maunes, pronarja e një picerie në qytetin Cebu, thotë për BBC se më parë blinte 3-4 kg qepë në ditë, sot blen vetëm gjysmë kg.

“Edhe klientët tanë na mirëkuptojnë kur nuk i hedhim shumë qepë picave. E dinë situatën, pasi edhe në shtëpitë e tyre e kanë ulur shumë përdorimin e qepës nëpër gatime”, shprehet Maunes.

Shtrenjtimi i qepës ka sjellë edhe shtrenjtimin e produkteve të tjera të cilat janë të domodoshme. Madje restorantet i kanë hequr nga menutë dhe zyrtarët kanë paralajmëruar që importi i tyre të mos bëhet pa leje të posaçme.

Ndërkohë presidenti i vendit, Ferdinand Marcos Jr., i cili është edhe ministër i Bujqësisë, e ka cilësuar rritjen e çmimeve “emergjencë kombëtare”.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë